חג המולד והמתקפה השנתית על ישראל

כמו אין לנוצרים במזרח התיכון צרות, החליט האינדפנדנט הבריטי לפרסם טור הזוי ומניפולטיבי אשר דווקא מבקר את יחסה של ישראל כלפי אוכלוסייתה הנוצרית. לקרוא ולא להאמין.

על פי עלילה נפוצה, המופיעה בתדירות בשנים האחרונות, ובפרט סמוך לתקופת חג המולד, דווקא בישראל, המקום בו נולד ישו, האוכלוסייה הנוצרית נמצאת בירידה מספרית עקב מדיניות המדינה היהודית. גרסה אחרת של אותה עלילה מתמקדת באוכלוסיה הנוצרית החיה בשטחי יהודה ושומרון ועזה.

כך לדוגמא פרסם השבוע העיתון הבריטי 'האינדרפנדנט' מאמר דעה של מירה בר-הלל (Will Prince Charles, the 'Defender of Faiths', stand up for Christians in Israel?, 19.12), בו התייחסה לדבריו של יורש העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס, על הצורך להגן על האוכלוסיה הנוצרית במזרח התיכון. רק משפט בודד ויחיד, בתחילת המאמר, הקדישה בר-הלל למצבם של הנוצרים בעירק ובסוריה, מיד לאחריו פנתה לעיקר – האשמת מדינת ישראל ביחסה המחפיר כלפי הנוצרים:

When I was in Israel a year ago there was talk of an passing [sic] urgent bylaw which would have criminalised the placing of anything resembling a Christmas Tree in or near restaurants or places of entertainment. This did not actually happen, but it is typical of the Jewish State’s attitude to Christians.

תרגום:

 כשהייתי בישראל לפני כשנה, היו דיבורים על חקיקה דחופה של חוק עזר אשר היה הופך הצבת כל דבר הדומה לעץ חג מולד בתוך או בסמוך למסעדות או מקומות בילוי, לעבירה פלילית. זה לא קרה, אבל זה מאפיין את יחס המדינה היהודית כלפי נוצרים.

קשה להאמין כי האינדפנדנט מרשה לעצמו לפרסם טענות על בסיס המשפט "היו דיבורים על". כמובן שלא הייתה כל יוזמת חקיקה, ואף לא חקיקת משנה, אשר מטרתה להגדיר הצבת עץ אשוח כעבירה פלילית בישראל. האירוע היחיד שאולי מתקרב לטענות של הכותבת הוא התבטאותו של ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו, נגד הצבת עצי אשוח ברחבי העיר. אם אכן זהו המקור ל"היו דיבורים על", השיטה היא ברורה – לוקחים מקרה שולי וקיצוני והופכים אותו למייצג את המדינה כולה.

אולם בר-הלל לא הסתפקה בהפרחת טענות הזויות לאוויר. היא המשיכה:

In 2012 there were 125,000 Palestinian Christians in Israel and occupied East Jerusalem (excluding the West Bank and Gaza), or 2 per cent of Israel’s population, down from 8 per cent in 1946, just before the end of the British Mandate in 1947.

תרגום:

בשנת 2012 היו 125,000 פלסטינים נוצרים בישראל ובמזרח ירושלים הכבושה (לא כולל את הגדה המערבית ועזה), או כ-2% מהאוכלוסיה הישראלית, ירידה מ-8% בשנת 1946 לקראת סוף המנדט הבריטי בשנת 1947.

שוב, קשה להבין כיצד עורכי האינדפנדנט נתנו להשוואה כה מופרכת להיכתב בעיתונם. שטחי המנדט הבריטי ב-1946 ושטחי מדינת ישראל ב-2012, אינם אותם שטחים, והאוכלוסיה אינה אותה אוכלוסיה, שכן לא כל תושבי הארץ תחת המנדט הפכו לאזרחי מדינת ישראל לאחר מלחמת השחרור. חלק גדול מה-8% המשיכו להתגורר ביהודה, שומרון ועזה, ורבים נוספים הפכו לפליטים, בדיוק כמו אחיהם המוסלמים.

הוכחה נוספת למניפולטיביות טענותיה של בר-הלל, היא הנתונים המלמדים שאוכלוסיית הנוצרים בישראל דווקא עלתה מאז קום המדינה, ולא להיפך, כמשתמע מדבריה. על פי נתוני הלמ"ס, ב-1948 האוכלוסיה הנוצרית במדינת ישראל מנתה כ-34 אלף איש ואשה; ב-2012 מנתה אוכלוסיית הנוצרים 158,000 איש ואשה (כדאי לציין שבניגוד למספרים המוחלטים, חלה ירידה באחוז הנוצרים מתוך כלל האוכלוסיה (3% ב-1948 ו-2% ב-2012), וזאת מכיוון שאוכלוסיית היהודים צמחה במאות אחוזים מאז 1948 ואילו האוכלוסיה הנוצרית סובלת מאחוז הילודה הנמוך ביותר (כ-2.2 ילודים לאישה) מבין קבוצות הדת השונות במדינה).

שימו לב גם, כי על פי נתוני הלמ"ס, ב-2012 היו בישראל 158,000 נוצרים, בניגוד ל-125,000 אותם ציינה בר-הלל. זאת מכיוון שהכותבת לא מתעניינת באמת בנוצרים, אלא רק בנוצרים ערבים (נוצרים פלסטינים לשיטתה), ולפיכך הסירה את כל הנוצרים הנוספים החיים בישראל. החלטה קצת מוזרה של מי שמתיימרת לכתוב על מצב הנוצרים בישראל (אלא אם מצב הנוצרים הוא הדבר האחרון שבאמת מעניין אותה).

בר הלל גם ממחזרת טענה שגויה, המטילה על ישראל אחריות לירידה הדרמטית של האוכלוסיה הנוצרית בבית לחם ובנצרת, למרות שירידה זו נובעת בעיקר מאיומים, אלימות ואיבה בין המוסלמים לבין הנוצרים בערים אלה. ולסיום מקנחת בר-הלל עם טענה הזויה חדשה על פיה ישראל מפלה את המסתננים/מהגרים/מבקשי המקלט מאפריקה בשל היותם נוצרים, לא פחות ולא יותר.

נציין נתון אחר, העלול לשפוך קצת אור על מצב הנוצרים במזרח התיכון, לטובת הקוראת מירה בר-בלל. על פי ה-Christian Science Monitor, בראשית המאה הקודמת, האוכלוסיה הנוצרית היוותה כ-20% מאוכלוסיית המזרח התיכון ואילו היום היא עומדת על כ-5% בלבד (What the Middle East would be like without Christians, 22.12.13). על פי הכתבה, יש החוששים כי לא תשאר אוכלוסייה נוצרית משמעותית באיזור. למעשה רק במדינה אחת יש עלייה במספר הנוצרים. ניחשתם נכון – בישראל.

(תודה ל-Elder of Zion)

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות