יש דברים שרק 'ישראל היום' יסתיר מכם בנוגע לפולארד

ישנו מימד בפעילותו של ג'ונתן פולארד שלא כל כך נעים להיזכר בו ולדבר עליו, ובכל זאת, כל כלי התקשורת ציינו אותו בפני קוראיהם. כולם, חוץ מ'ישראל היום'

אסתר פולארד, 29.7.15 (פלאש 90)

 

מזה כחודש עומדת באוויר אפשרות שחרורו של ג'ונתן פולארד מכלאו, במועד הנקוב לשחרורו מזה כעשור. עשרות שנות המסע הציבורי הקורא לשחרורו, גרמו לטאטוא הצדדים הלא נעימים של הסיפור, לפיהם, מה לעשות, אי אפשר להתעלם מהאפשרות שפולארד פעל לא מתוך ציונות גרידא, אלא בעיקר למען בצע כסף.

ההוכחה לכך היא שאת המידע שגנב בעת שירותו במודיעין הצי האמריקני, הציע תחילה (תמורת תשלום) לארצות אחרות, בעוד שישראל היתה בחירתו השלישית/רביעית (אם לא החמישית/שישית), כשלפניה, לפי פרסומים שונים, מדינות שבאותה תקופה (אמצע שנות השמונים) היו עוינות לישראל, דוגמת סין ואף פקיסטן.

בחודש האחרון לא מנעו העיתונים המרכזיים את המידע הזה מקוראיהם:

ב'מעריב' כתב יוסי מלמן ("קרוב ואמיתי מתמיד: האם ג׳ונתן פולארד ישוחרר בקרוב?", 26.7) כך:

(פולארד) היה קורבן של תאוות הבצע שלו ושל אשתו הראשונה אן הנדרסון־פולארד, שותפתו למזימה. בני הזוג, שצרכו מעת לעת סמים, אהבו את החיים הטובים. לאחר שגויסו והופעלו בידי לק״ם הם אף ניסו או שקלו למכור את החומר שהשיגו למדינות אחרות כמו טייוואן, דרום אפריקה ופקיסטן.

ב'הארץ' דיווח אמיר אורן ("הכישלון הרועש של מבצע ג'ונתן: האם פולארד אכן ישתחרר בנובמבר?", 26.6) כך:

פולארד, שקיבל כסף ושווה כסף והבטחות להרבה כסף, היה בעיני נבגדיו נבל המתעטף בציונות, מה גם שהיו בין מושאות התעניינותו גם מדינות פחות יהודיות (דרום אפריקה, סין).

ב'ידיעות אחרונות', רמז לכך איתן הבר ("ג'ונתן סע הביתה", 29.7, עמ' 3), כשכתב כך:

(האמריקנים) ימנעו מפולארד להגיע לישראל במשך כמה שנים ולהיהפך לגיבור לאומי, בעיקר של חוגי הימין שלא יודעים דבר וחצי דבר על עלילותיו.

והדבר אף נכתב בפירוש בעיתון, בידיעת החדשות המרכזית שבישרה על שחרורו הקרב ("20.11.15 ג'ונתן פולארד אדם חופשי", 29.7, עמ' 2) במשפט הזה:

בעוד פולארד טען שפעל מתוך רצון להגן על קיומה של ישראל – האמריקאים טענו שפעל מבצע כסף ואף העביר מידע למדינות נוספות.

רק בעיתון 'ישראל היום' לא הוזכר המידע הזה, ולו במשפט. יתרה מזו: ידיעת חדשות שפורסמה בעיתון לפני למעלה משנה ואשר סקרה את נסיבות הפעלתו ותפיסתו של פולארד ("פולארד: ריגול בארה"ב מאבק למענו בישראל", 2.4.14), הילכה מסביב למידע הזה ובצמוד לו, בלי להזכירו ולו ברמז:

פולארד טען בתוקף כי פעל מתוך רצון להגן על ישראל לאחר שגילה במהלך עבודתו כי ארה"ב לא העבירה לישראל, בכוונה, מידע שהיתה אמורה להעביר לידיה. בסוף שנת 85' התקיימה ב־FBI חקירה סמויה על אודות פעילותו של פולארד, לאחר שהממונים עליו, שמצאו במשרדו מסמכים שאינם קשורים לעבודתו הנוכחית, החלו לחשוד בו.

יתרה אף מזו: עם פרסום ההודעה הרשמית על שחרורו, העלה גונן גינת, עורך המוסף הפוליטי ומבכירי 'ישראל היום', בחשבון הפייסבוק שלו את הסטטוס הבא:

gonen ginat

 

גונן גינת אומנם מופיע בתיבת הקרדיטים כעורך המוסף, אולם האמת היא שבפועל הוא שוהה בחופשת מחלה ארוכה ואת המוסף עורך כעת סגנו. לשאלת 'פרספקטיבה' מדוע אין למידע החשוב שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו כל אזכור בדיווחי העיתון, השיב גינת שהוא לא עובד בחודשים האחרונים ואינו שותף לקבלת ההחלטות. עם זאת, העובדה שפרסמו כפי שפרסמו, מהווה עדות לכך שהמידע החשוב, לרבות משמעותו השלילית, היה ידוע ומוכר בצמרת העיתון.

מדוע, אם כן, בחר 'ישראל היום' לדבוק בקו הפטריוטי והרגשני בכל הנוגע לסיקור השחרור הקרב, וזאת אף במחיר המקצועי של מניעת המידע החשוב הזה מקוראיו?

לא התקבלה תגובה מ'ישראל היום' עד לרגע כתיבת שורות אלה.

 

למאמר זה התפרסמו 5 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
 1. גם אם הכל אמת לגבי פולארד,עדיין צריך לפעול לטובתו.
  מסירת המידע לנו על הכור בעיראק היתה חשובה ביותר.
  ובכן הייתי מפרסמת זאת בישראל היום.
  אכן,עיתונים אינם קדושים וטהורים.
  ההסתה האנטישמית של הסמרטעיתון "הארץ לא שלנו " חמורה פי כמה מונים המעלמת המידע ההמצויינת למעלה.

  המערכת האמריקאית שיחררה מרגל שפעל לאיתור סוכנים אמריקאים בברית המועצות, בזמנו.
  אלה חוסלו!!
  הסוכן שוחרר.

 2. בסופו של דבר פולארד ריגל עבור ישראל ושילם מחיר הרבה יותר גבוה מהמחיר היקר ביותר שהיה ניתן לשלם. נראה שהוא "חזר בתשובה" והפך לאדם אידיאליסט שסבל הרבה בשהותו בכלא בגבורה.
  טננבאום בודאי לא היה טוב ממנו.

 3. למרגלית דניאל וליוסי מירושלים זה לא מי היה שר או ראש ממשלה הבעיה של כולנו שהכלומניק נתניהו מעולם לא היה בעל מסוגלות לקבל החלטות וככזה הוביל את המדינה לשום מקום שאפשר לקבל ממנו אחריות. הפוליטיקה ממנה פועל נתניהו מעידה יותר מכול דבר על אדם חסר חוליות עלוב שפגע בחוסן של כולנו כחברה. לנתניהו מעולם לא היו חברים באמת כי האיש הזה ימכור גם את אמא שלו כדי לשרת את אדוניו בעלי הממון. נתניהו חדל אישים חסר ביטחון כולו רוח ונוד נפוח. שמיר הזהיר שאם ביבי יהיה ראש ממשלה יהיה חורבן לצערי החברה הישראלית מתעסקת בימין ושמאל במקום לשלוח את הכלומניק מאחורי סורג ובריח על התחזות שהובילה את המדינה להרס מוחלט.

 4. מדוע "שקרניהו היום" לא פירסם את האמת על המרגל פולארד? אלמנטרי, מיי דיר פרספקטיבה — משום שעתון המשרת את השקרן שקרניהו אינו אלא פמפלט שיקרי להפצת שקריהם של משפחת שקרניהו והשקרנים הנרצעים המשמשים אותם.

  • מרגלית הנכבדה, שאזכיר לך מי היה שר הבטחון כאשר התרחש האירוע הזה? ומי היה ראש הממשלה? רמז: שנייהם לא היו מהליכוד.
   לא כל דבר זה "שקרניהו" ו"נהנתניהו" ו"שרה" ו"ביביטון".
   גילוי נאות: הצבעתי עבודה.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות