יש שקרים, יש שקרים גסים, ויש סטטיסטיקה

האמירה בכותרת מיוחסת לבנג'מין ד'יזרעאלי. עיתון 'הארץ' ועידו סני ארזי הדגימו אותה השבוע באופן מושלם

חשבתם שהם הפסידו? טעיתם! אלו בעצם המנצחים (צילום: פלאש 90)

אם תשאלו את עידו סני ארזי, מנהל פרויקט "ששים ואחת" של ארגון השמאל 'מולד', התודעה הפוליטית של כולכם שטופה בספין מתוחכם.

במאמר שפרסם ב'הארץ', (העם זז ימינה? עוד ספין של הימין, 13.3) הוא טוען שהמוסכמה לפיה הימין הפוליטי בישראל חזק מהשמאל הפוליטי, היא מצג שווא. תעתוע מכוון שיוצר הימין, בעוד שבפועל, המצב הפוך.

אבל הספין, (לא מי יודע מה מתוחכם אגב), הוא דווקא של ארזי עצמו, הפוסל במומו. הוא אינו בודה נתונים, רק מגיש אותם בסלקטיביות המעוותת את המסקנות העולות מהם. הנה שרשרת המניפולציות שערך במאמרו כדי לבסס את קביעתו המהפכנית:

ארזי מביא "מתמטיקת בחירות מרתקת", לפיה הליכוד קיבל בבחירות האחרונות רק 16.7% מהקולות, לעומת המחנה הציוני ומרצ, שקיבלו ביחד 22.6% מהקולות.

איך יתכן? הרי לפי תוצאות הבחירות האחרונות לכנסת, לליכוד הצביעו 23.4% מהקולות, בעוד שלמחנה הציוני ולמרצ גם יחד, הצביעו 22.6% מהקולות.

התשובה: כדי להקטין את ההצבעה לליכוד, כך שיראה חלש מול ההצבעה לשמאל, חישב ארזי את ההצבעה לליכוד מתוך בסיס רחב – כלל המצביעים. את ההצבעה לשמאל, לעומת זאת, חישב מתוך בסיס צר – סך הקולות הכשרים בלבד. כך יצר בקלות מצג שווא לפיו יותר ישראלים הצביעו למחנ"צ ולמרצ, מאשר לליכוד.

החלוקה לגושים פוליטיים מעודדת את ארזי אף יותר. כך הוא כותב:

אם נוסיף לספירה גם את הרשימה המשותפת, שקיבלה יותר מ-10% מהקולות – מצבו של השמאל בבחירות האחרונות משתפר עוד יותר

ארזי נמנע כמובן מלהוסיף לתמונת הגושים גם את מפלגות הימין, כיוון שלו היה עושה כן, תמונת הגושים האמתית היתה זו:

למפלגות הימין ישראל ביתנו והבית היהודי הצביעו 11.84% מהקולות. למפלגות החרדיות, (כזכור בנות ברית טבעיות שאף הצהירו מראש לפני הבחירות שיחברו לימין ולא לשמאל), הצביעו עוד 10.73% מהקולות. צירוף כולם יחד מעלה את כוחו של גוש הימין והדתיים ל 45.97%.

כשמוסיפים לגוש השמאל את מצביעי הרשימה הערבית המשותפת, (10.61% מהקולות) משיג גוש השמאל והערבים 33.21% מהקולות.

נעשה לארזי הנחה ונתעלם מכ 3% מסך הקולות שאיבד הימין בהצבעה לאלי ישי שלא עבר את אחוז החסימה, נקזז אותם עם כאחוז אחד מקולות השמאל שהצביעו לעלה ירוק שגם לא עברה,

עדיין הביס בבחירות האחרונות גוש הימין-דתיים את גוש השמאל-ערבים, בפער עצום: 46-33.

יתכן שהמפתח להבנת "מתמטיקת הבחירות המרתקת" של ארזי הוא בהכללת מפלגות המרכז 'כולנו' ו'יש עתיד' בגוש השמאל, שליבתו המחנ"צ, מרצ והרשימה הערבית המשותפת?

לספור את קולות 'כולנו' ו'יש עתיד' בגוש שמאל-ערבים יחשב ללהטוט מוגזם. שני ראשי המפלגות הללו אמרו אמירות ברורות בנושא עוד טרם הבחירות. כחלון באמירה מפורשת על היותו "ליכודניק" הנוטה לימין, ולפיד בגידוף מי ש"העז" לשייכו לשמאל,

לכך יש להוסיף גם פסילה גורפת מצד שניהם של אפשרות ישיבה בקואליציה הנתמכת ברשימה המשותפת, המהווה כאמור נדבך יסוד ב"התחזקותו" של השמאל בישראל לשיטת ארזי.

למה למדוד את ההצבעה לליכוד לפי מפתח מחמיר ואת ההצבעה לשמאל לפי מפתח מקל ולהשוות ביניהן?

ואיך משקלול ההצבעה לגושים מסיק ארזי ש"הציבור חצוי בקלפי" וש"מחנה השמאל דווקא התחזק"?

תגובתו של ארזי תובא כאן כשתתקבל.

אבל ארזי לא מסתפק בניתוח דפוסי הצבעה. לטענתו, "הסיפור הגדול" בכלל נמצא באימוץ העמדות האידאולוגיות של השמאל. כראייה הוא מצטט סקר ישראלי-פלסטיני, ממנו עולה לכאורה שרוב הישראלים (55%) תומכים בפתרון שתי המדינות. והנה ההוכחה שהשמאל מביס את הימין לא רק בהצבעה אלא גם אידאולוגית.

למה בכל זאת אין לכך ביטוי תודעתי? ארזי מתפוצץ מעצבים נוכח ה"ספין" של הימין:

הרי לכם דוגמה לאופן בו קבוצה קטנה, קולנית, קיצונית, ביריונית ואלימה, שמאורגנת וממומנת היטב, מייצרת שינוי תודעתי

אבל מי שקורא את האותיות הקטנות באותו סקר ממנו תלש ארזי את נתון ה 55% שלו, בהחלט מתפוצץ, אבל לא מעצבים אלא מצחוק. שם כתוב כך:

התמיכה בחבילה מפורטת של הסדר הקבע, המבוססת על סבבים קודמים של המשא ומתן, נמוכה מהתמיכה העקרונית בפתרון שתי המדינות

כמה נמוכה? 55% תומכים בססמה "שתי מדינות". רעיון אבסטרקטי לגמרי, שלא רלוונטי לדיון. אבל בפתרון קונקרטי, המבוסס על סבבי המו"מ הקודמים מתברר שתומכים רק 41.5% מהיהודים ומהפלסטינים.

(שגם הוא כזכור – פתרון היפותטי שמעולם לא התקרב למימוש. אותיות שהפריחו המתווכים באוויר ונדחו על הסף על ידי שני הצדדים בעודן מעופפות).

איך בנתונים האלו מוצא ארזי "סיפור גדול" ולפיו רוב הציבור הישראלי תומך בפתרון שתי המדינות?

כאמור, כל השאלות הללו הופנו אל ארזי ותגובתו טרם הועברה. היא תתווסף כאן לכשתתקבל.

אבל יש כאן שאלה חשובה יותר מארזי עצמו ומהתעלולים הסטטיסטיים שארז למאמר ב'הארץ', והיא זו:

איך נותנים עורכי עמוד הדעות של 'הארץ' במה לטענה כה רעועה ותלושה מהמציאות? האין הם רואים שהמציאות המבצבצת מהנתונים הסלקטיביים של ארזי, הפוכה בתכלית לטענתו? אין עורכים ב'הארץ'?

אין עורכים ב'הארץ'.

 

עדכון: עידו סני ארזי העביר את תגובתו:

אני מודה שמעולם לא שמעתי על הארגון שלכם, אבל אני תמיד שמח לגלות עוד ארגון ימין שעומד על המשמר לבל ייחשף הציבור הישראלי לעובדות. כפי שעמיתיך לימדו אותנו לעשות, עם גילוי דבר קיומו של ארגון ימין חדש ניגשתי חיש מהר לעיין בדו"חות הכספיים, על מנת להעמיק את היכרותי עם הארגון ופועלו. אצלכם גיליתי, למרבה העניין, ש-100% מהכנסותיכם מגיעים מ"עמותת האם" שלכם, ארגון אמריקאי בשם CAMERA, שהתורמים שלו חסויים. מכאן שאני מתבקש לענות על שאלות על-ידי ארגון לא שקוף, שמייצג אינטרסים של גורמים עלומי שם, וכל זאת תוך כדי שהוא מתיימר לפעול בשם זכות הציבור לדעת. הבנתי נכון?

לעצם העניין, אני שמח על התהודה שאתם מעניקים למאמר שלי, שמתבסס על קונספט שישמע לכם מוזר – בדיקת עובדות. אני ממליץ לכם ולכולם לקרוא את המאמר (ניכר שלא עשיתם את זה), לעיין בנתוני ועדת הבחירות המרכזית ולהיווכח מי צודק. בהצלחה בספין הבא.

למאמר זה התפרסמו 7 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
 1. מה שאותי הרשים במיוחד, מעבר למניפולציות של המספרים, הוא שיש ארגון חדש, ״שישים ואחת״ שמו (נקבות?). אחרי הכשלון המר של V15, יש לנו ארגון חדש להתלהב ממנו… ולבזבז סביבו מיליונים של תורמים אירופאיים ואמריקאים (טוב יכול להיות שטראמפ לא יהיה נדיב כמו אובמה).

 2. אנחנו לא קצת מחמיצים את הנקודה .. ?

  מי זה הארגון הכמעט קסום CAMERA,
  ואיך לזעזאל אפשר לתרום לו ?!

 3. למה אתם סתם מלכלכים? ארגון מולד, שלתורמיו אין שום אג'נדות נסתרות, ראיין כל אחד ואחד מאותם 1626958 אנשים בעלי זכות הצבעה אשר לא הצביעו בבחירות האחרונות, וכולם אישרו את כוונתם להצביע למחנ"צ/מרצ/הרשימה המשותפת, אך התנצלו על כך שחשו לא טוב ביום הבחירות ולכן לא הגיעו לקלפי.

  כמו כן, הם ראיינו את כל 43,854 האנשים שקולותיהם נפסלו ובאורח פלא גילו שגם הם הצביעו, עד האחרון שבהם, למפלגות השמאל.

  ועכשיו ברצינות. איך ייתכן שבנאדם מרשה לעצמו להציג שקר כל-כך קל להפרכה על גבי עיתון רציני ל"אנשים חושבים"?

  אני חושב שצריך להביא לידיעת סורוס שהעובדים שלו כאן בארץ הקודש מתחילים לזייף…

 4. כרגיל, השמאל מסוגל רק להתקפות אישיות. הם כה מאותגרי מציאות, שכל שאלה על עובדות מכניסה אותם להיסטריה. הם בעידן פוסט-עובדתי, כפי שקל לראות אם מביטים על אירופה המתאבדת.

 5. כרגיל, איש שמאל שמגיב לגופו של אדם (או ארגון במקרה זה) במקום לגופו של עניין.

 6. מה יש להתפלא. השמאל פשוט מנותק מהמציאות ומנסה להסביר לעצמו בכוח שהוא עדיין רלוונטי. זו תופעה רחבה בקרב אנשים בשמאל ובכלל בקרב אנשים שהאמינו חזק במשהו והמציאות טופחת על פניהם. אני יודע, הייתי שם.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות