כיצד הגיע קובי ניב למסקנה ש"אנחנו מדינה גזענית, מראש ממשלתה ועד אחרון האזרחים"?

קובי ניב טוען שראש הממשלה לא הודה או אמר מילה טובה לעובד "היפר כשר" בפריז שהציל חיים, מכיוון שהוא מהגר מוסלמי. ולכן ראש הממשלה, ובעצם כולנו, גזענים. ואנחנו שואלים: האם קובי ניב לא יודע לחפש בגוגל?

לסאנה באתילי (צילום מסך מהערוץ הצרפתי BFMTV)

 

"כי האמת היא, שאנחנו מדינה גזענית, מראש ממשלתה ועד אחרון האזרחים," טען לפני מספר ימים קובי ניב מעל דפי 'הארץ' ("מי שמע על לסאנה באתילי?", 22.01). וכל כך למה? בגלל יחס המדינה, לכאורה, לאדם ששמו מופיע בכותרת טורו של ניב.

לסאנה באתילי הוא "המהגר המוסלמי השחור, אזרח מאלי בן ה-24, שהציל מרצח שישה יהודים לפחות בעת הפיגוע בחנות 'היפר כשר' בפריז, שבה עבד, כשהחביא אותם בחדר הקירור וניתק ממנו את החשמל." טענתו המרכזית של ניב היא שמדינת ישראל לא נתנה לבאתילי את הכבוד הראוי לו, וזאת בגלל היותו מהגר מוסלמי.

לפי ניב, התקשורת הישראלית אמנם כינתה אותו גיבור, אך רק "ליום אחד וזהו." אולם חמור יותר היה היחס של שרי הממשלה – ורוה"מ בפרט – לבאתילי. כך ניב:

ומה על ראש הממשלה, שריה והממשלה בכללה, שיצאו מגדרם לנסוע לפריז לעצרת ההזדהות, ולנאום בבית הכנסת שם, ולהביא לקבורה בירושלים את ארבעת המתים, שכאילו בהירצחם ציוו על עצמם ועל היהודים כולם את הציונות? האם מי מהם אמר איזו מלה טובה על באתילי, אולי אפילו הודה לו או משהו כזה?

שום כלום. ייתכן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, כך נכתב באיזה אתר נידח, הזכיר את באתילי ומעשהו בעת ביקורו במקום הפשע בפריז, אבל חוץ מזה, אם בכלל, שום דבר. נכון, באתילי, המוסלמי השחור, איננו "חסיד אומות העולם" על פי ההגדרות התקנוניות הנוהגות במדינת היהודים, אבל הוא ראוי לפחות לתודה, לשבח, להכרה ולהוקרה על פעולתו האמיצה להצלת יהודים, לא ככה?

אז זהו, שלא. ראש הממשלה לא שיבח את פועלו בשום נאום. ממשלת ישראל לא פירסמה שום הודעה בשבחו. שום שר ישראלי לא סר לבקרו. שום שגריר, ואפילו לא מזכיר של השגריר, לא שוגר אל באתילי למסור לו לא תודה, לא תשורה ולא נעליים. שום חבר כנסת לא קרא להזמינו לישראל לטיול במצדה או לנופש באילת. שום אזרח ישראלי לא אירגן וגם לא חתם על שום עצומה הקוראת לממשלתנו להביע לו איזשהו סוג של תודה. כלום.

לא כל כך ברור כיצד ניב עובר מ"ייתכן שאתר נידח" דיווח שנתניהו אכן הזכיר את באתילי בביקור בפריז (למה "ייתכן"? דבריו נמצאים ברשת, ובווידיאו (דקה 5:50)) לקביעה ש"ראש הממשלה לא שיבח את פועלו בשום נאום."

האתר הנידח 'וואלה!' דיווח כי נתניהו הזכיר את באתילי בנאומו באזכרה שהתקיימה בבית הכנסת בפריז:

הוא חזר בנאום על מסריו הקבועים, אבל חרג מהתסריט כאשר התייחס באופן מרגש למעשה ההצלה של לסאנה באתילי, העובד המוסלמי בסופרמרקט הכשר שהציל כמה מלקוחות המקום כאשר החביא אותם בחדר הקירור.

עוד אתרים נידחים בהם הוזכר פרט שולי זה, הם NRG, ynet ו-חדשות 2. העניין אף הוזכר בדיווחים בתקשורת הבינלאומית, ובפרט ב'וושינגטון פוסט', בו מאמר אודות באתילי נפתח במילים "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הודה לו אישית."

באתילי הוא אכן גיבור, אדם שברגע האמת פעל תוך סיכון אישי להצלת הזולת. ייתכן מאד שקובי ניב צודק שהיה על מדינת ישראל להכיר לו תודה באופן יותר פומבי. ובכל זאת, לו ניב היה מבצע חיפוש קל בגוגל, הוא היה מגלה כי הסיפור של באתילי כן זכה לאזכורים רבים בתקשורת הישראלית (יותר מ"יום אחד וזהו"), וכי ראש הממשלה כן הודה לו על גבורתו. והנה עוד דוגמא כיצד התעלמות מהעובדות מובילה למסקנה שישראל היא מדינה גזענית.

לקריאת המאמר באנגלית לחצ/י כאן.

למאמר זה התפרסמו 6 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. לא צריך את הדעה של קובי ניב על הגזענות בארץ, מספיק להציץ בתגובות בפייסבוק על הכתבה של האריתראי שגורש מהארץ וחוסל על ידי דאע"ש.
    שם הגזענות נשפכת בלי מעצורים ומפי מגזר מסויים מאוד בציבור הישראלי.

    • על 'מגזר מסוים מאוד' שעושה הכול להציף את ישראל באריתראים ועוד, כדי שתהפוך למוסלמית? רצוי שתפשפש במצפונך, שמא 'מגזר מסוים מאוד' פיתה את אותו אריתראי אומלל שנרצח, אחד מתוך מאות אלפי אריתראים, להסתנן לישראל (וסליחה שהזכרתי את שם 'ישראל' שאולי לא אהוד עליך).

  2. א. לדעתי ניב בהחלט ידע את האמת, אבל לא התבלבל מעובדות
    ב. מעניין על איזה עוד קבוצות באנושות ניב מכליל לפי מעשי היחיד, תוך שהוא צווח "פשיסטים גזענים" לכל עבר. יש פה, אולי , גם מקרה שבו הוא לא אוהב את מה שנשקף אליו במראה?

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות