מה חלקה של ישראל בהטלות הווטו במועצת הביטחון?

תלוי את מי שואלים. אם שואלים את ה'גרדיאן' (ואת 'הארץ' שתרגמו מה'גרדיאן' ופרסמו), הגנה אמריקנית על ישראל היא הנושא ליותר הטלות ווטו מכל הטלות הווטו של כל החברות הקבועות גם יחד. אם בודקים לבד את הנתונים, מגלים משהו אחר לגמרי

 

מאמר ארוך, אבל גם מעניין ומומלץ, על תפקוד האו"ם ב-70 שנות קיומו ('הארץ', "70 שנה וחצי טריליון דולר: מה יצא לעולם מהאו"ם?", 9.9, פורסם לראשונה ב'גארדיאן'), סוקר את כשלי הארגון בשורה ארוכה של גורמים במשוואת היעילות של האו"ם. אחרי הציונים הנמוכים שמעניק המאמר לארגון על כפילות סוכנויות, חוסר יעילות, אירוח רודנים, שחיתות, בזבזנות, שליטת המדינות החזקות בו על חשבון החלשות, מינוי מקורבים, עמידה מנגד נוכח תופעות רצח עם, היותו לא דמוקרטי ועוד, הושחלה גם, איך לא, טענה בנוגע לישראל, המבקרת את השימוש שארה"ב עושה בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון. על פי המאמר:

"ארה"ב הפעילה את זכות הווטו שלה כדי להגן על ישראל מפני ביקורת, פעמים רבות יותר משכל יתר החברות יחד הפעילו אותה"

האמנם? את רשימת השימוש בזכויות הווטו ניתן למצוא באתר הספרייה של האו"ם. חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון, אשר להן זכות ווטו, הן ארה"ב, רוסיה (לשעבר בריה"מ), הממלכה המאוחדת (בריטניה), צרפת וסין. הנתונים על היסטוריית השימוש בזכויות הווטו הם כדלהלן; ארה"ב: 79, רוסיה (+ברה"מ): 103, סין: 9, הממלכה המאוחדת: 29, צרפת: 16. ניתוח של השימוש בזכות הווטו של ארה"ב, מראה שסך כל השימושים בזכות הווטו בכדי להגן על ישראל. עומד על 42 בלבד.

מכך עולה, שגם אם לא נספור את ההצבעות של ברה"מ, הטענה איננה נכונה.

בעקבות פניית 'פרספקטיבה' לעיתון 'הארץ', הושמטה הטענה מהמאמר. בעקבות פניית UK Media Watch -עמותת האחות של 'פרספקטיבה' המנטרת את כלי התקשורת הבריטים – ל'גארדיאן', שונה המאמר גם הוא ועכשיו כתוב בו ש"מאז 1982" ארה"ב הפעילה את זכות הווטו שלה…".

למאמר זה התפרסמו 2 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות