מי התחיל במלחמה?

 

עקיבא אלדר מספק לקוראיו דוגמא חדשה לראיית המציאות הסלקטיבית הבאה לידי ביטוי בכתיבתו.

בטור בו הוא נוזף במנהיגי ישראל על שלא קיבלו עד היום את יוזמת השלום של הליגה הערבית ("עוד הזדמנות להחמיץ הזדמנות", "הארץ", 28.3.11) הוא כותב את המשפט הבא:

תחת שלום עם כל מדינות ערב, אריאל שרון פתח למחרת הפסגה [של הליגה הערבית] במלחמה עם הפלסטינים. בתגובה על רצח 30 ישראלים בפיגוע החמאס במלון פארק בנתניה בליל הסדר, הוא שלח את צה"ל לכבוש מחדש את השטחים (מבצע "חומת מגן").

זוהי דרך מעניינת להסתכל על המציאות. אם מבצע "חומת מגן" נחשב לפתיחת מלחמה נגד הפלסטינים, כיצד מגדיר אלדר את מתקפת הטרור נגד ישראל שנמשכה במשך שנה וחצי טרם תחילת המבצע? האם הרצח והקטל של ישראלים באוטובוסים, בתי קפה ופיצריות, וירי טילים ורקטות אל ישובי ישראל – פעולות אשר החלו בראשית שנת 2001 – נחשבים כחלק מסדר היום הנורמאלי על פי אלדר?

המשפט של אלדר משקף תפיסת עולם לפיה אלימות ממוסדת ושיטתית של הפלסטינים נגד ישראלים היא דבר טבעי ומקובל, אך כשישראל מגיבה (לאחר שכ-135 ישראלים נרצחו בחודש אחד) ותוקפת בחזרה על מנת להגן על אזרחיה, ולא על מנת לרצוח באופן חסר אבחנה אזרחים חפים מפשע, מדובר ב"פתיחת מלחמה".

ובכן, המלחמה החלה הרבה לפני כן. אם עקיבא אלדר היה מתעסק בכתיבת עובדות ולא בבחירה סלקטיבית שלהן, אולי היה מנסח את הדברים מעט אחרת.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות