עונת הכותרות היצירתיות

כנראה שבעיתון 'הארץ' פתחו קורס בכתיבת כותרות יצירתיות. עוד לא יבש הדיו מהדוגמא האחרונה שסיפקנו לכם, וכבר אנו עדים לדוגמא נוספת, הפעם הרבה יותר מניפולטיבית ומטעה. לדוגמא הזו זכו להיחשף רק קוראי 'הארץ' באנגלית, מכיוון שהידיעה המדוברת לא פורסמה במהדורת העברית של העיתון.

בעוד מטרתה של כותרת היא העברת מהות הידיעה באופן הנאמן ביותר לתוכנה, עורכ/ת 'הארץ' באנגלית בחר/ה במקום זה להעביר את מהות האג'נדה הפוליטית שלו/ה. זוהי הכותרת שניתנה לידיעה של אנשיל פפר מלפני יומיים:

תרגום:

עם ברכתו של צה"ל, קבוצה ימנית אמריקנית ערכה מסיבת חנוכה בבסיס הצבאי בענתות

בעוד זה אכן מה שכתוב בידיעה, זה בכלל לא הנושא העיקרי שלה. הפואנטה המרכזית של הידיעה, ממנה התעלמ/ה העורכ/ת, מובנת כבר מקריאת השורה הראשונה שלה:

Organizations from all shades of the political spectrum are holding Hanukkah events this week at various army bases, with or without military authorization.

תרגום:

ארגונים מכל קצוות הקשת הפוליטית עורכים השבוע אירועי חנוכה בבסיסי צה"ל שונים, עם ובלי אישור מהצבא.

נחסוך לכם את הקריאה – בידיעה אכן יש דוגמאות המייצגות הן ארגוני שמאל והן ארגוני ימין, אבל עובדה זו כנראה לא הטרידה את העורך יותר מדי. בהנחה שהוא בנה על העובדה הסטטיסטית על פיה רוב האנשים קוראים רק את הכותרות, ניסוחו המניפולטיבי הוא דוגמא ומופת לאופן בו כותרת משפיעה באופן מעוות על דעת הקהל, במקרה הזה – דובר האנגלית. האם מדובר במקרה בלבד?

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות