עיתון "הארץ" מתקן

(7.9.10)
בעקבות פניה של פרספקטיבה, עקיבא אלדר מ"הארץ" מבהיר כי דיווח חדשותי לכאורה מלפני מספר חודשים כלל "פרשנות" שלו.

בעקבות פניה של פרספקטיבה, עקיבא אלדר מ"הארץ" מבהיר כי דיווח חדשותי לכאורה מלפני מספר חודשים כלל "פרשנות" שלו.

לפני מספר חודשים דיווח עקיבא אלדר בעיתון "הארץ" על סקר של מכון טרומן שנעשה בקרב מתנחלים. בין השאר כתב:

בתשובה לשאלה ביחס לתגובת המתנחלים לפינוי מקיף של התנחלויות שטחי יהודה ושומרון, ענו חמישית מהנשאלים (21%) כי יש להתנגד לפינוי בכל האמצעים האפשריים כולל בנשק חם.

כפי שכתבנו לאחר פרסום הדיווח, המילים "כולל בנשק חם" לא היו בסקר והם למעשה המצאה של אלדר. בעקבות מספר פניות של פרספקטיבה לעיתון "הארץ", הורה סגן עורך העיתון למחוק את המילים "כולל בנשק חם" מאתר העיתון, והיום פרסם אלדר את ההבהרה הבאה:

לפני כמה חודשים דווח כאן, כי סקר של מכון טרומן באוניברסיטה העברית מראה שרוב המתנחלים תומכים בשימוש באמצעים חוקיים לסיכול החלטה של הממשלה לפנות יישובים. יותר מחמישית מהנשאלים סימנו את התשובה: "יש להתנגד לפינוי בכל האמצעים האפשריים, כולל בנשק חם". בעקבות הערה של קורא, ראוי להבהיר, כי הסיפא "כולל בנשק חם" היתה פרשנות רחבה – רחבה מדי יש לקוות – לביטוי "בכל האמצעים".

למרות שההבהרה הזאת מנוסחת באופן מעורפל ולא מדויק וחוטאת בכך שהיא שוב מכניסה את המילים "כולל בנשק חם" לתוך הציטוט, ובכך לא מבהירה שמקור המילים הם מאלדר עצמו, מעניין לציין כי נוסח ההבהרה בעיתון "הארץ" באנגלית מדויק וברור בהרבה מהנוסח בשפה העברית. להלן התרגום:

[…] אני גם דיווחתי שמעל חמישית מהנסקרים "מאמינים שיש להשתמש בכל האמצעים על מנת להתנגד לפינוי רוב ההתנחלויות בגדה המערבית, כולל שימוש בנשק חם". בעקבות הערה של קורא, ראוי לציין כי הסיפא "כולל בנשק חם" לא היתה למעשה חלק מהשאלה היא ומהווה פרשנות רחבה מכדי להיכלל ב"כל האמצעים".

זוהי, כאמור, הבהרה מדויקת לחלוטין ולא ברור מדוע יש צורך בשני נוסחים. חבל שלא כך נכתב גם בעברית. יחד עם זאת, מכיוון שהנזק הפוטנציאלי של הדיס-אינפורמציה של אלדר מגיע (וכבר הגיע) דווקא מחו"ל, מערכת פרספקטיבה מברכת על ההבהרה הברורה בשפה האנגלית.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות