'פרספקטיבה' ברדיו

בתכנית "סוף שבוע זוגי" ששודרה בגלי צה"ל ב-1.6.12, התייחסו סיוון רהב-מאיר וידידיה מאיר לאייטם שפורסם בשבוע שעבר ב'פרספקטיבה' על הפרסום ב'הארץ' לפיו ישראלים הרגו 50 פלסטינים בעשור האחרון. 

להאזנה לקטע (כ-3 דקות) לחצ/י כאן:

להלן תמלול הקטע:

ידידיה מאיר: אתר 'פרספקטיבה' בדק נתון מעניין שפורסם בעיתון הארץ לפני כמה ימים. הנה הציטוט כאילו עובדתי אובייקטיבי: "לפי נתוני 'בצלם' מאז שנת אלפיים, הרגו אזרחים ישראלים חמישים פלסטינים בשטחים, בנוסף למקרי אלימות רבים שלא הסתיימו במוות" – עד כאן הציטוט מעיתון 'הארץ'. חמישים זה מספר די גבוה, בלי קשר לעובדה שהוא כמובן עדיין נמוך באופן מטורף ממספר הישראלים שנהרגו על ידי פלסטינים באותה תקופה, אבל האתר מחליט לבדוק את נתוני 'בצלם'. באתר יש את הרשימה המלאה, אם אתה עובר שם שם אחרי שם, אתה מגלה דברים מדהימים על האלימות הישראלית, כן, חמישים פלסטינים נפגעו מאלימות ישראלית.

מוחמד פתחי יונה סברנה, למשל, בן 21 תושב בית עומר, מחוז חברון, נהרג ב-2008 בכפר עציון, מחוז בית לחם מירי. פרטים נוספים: נהרג מירי מדריכים בישיבה לאחר שנכנס יחד עם חמוש נוסף לשטח הישיבה ודקר את המדריכים. באמת סליחה שהוא לא יצא בחיים מהתקרית הזאת.

עוד מקרה – טארק אבו סננה, בן 23 תושב חברון, נהרג ב-17 לראשון 2003 בחברון מירי. פרטים נוספים: נהרג מאש מתנחלים לאחר שירה בנתנאל עוזרי במאחז ליד חברון, וכן הלאה וכן הלאה. אחד נהרג במהלך ביצוע פיגוע ירי בציר כיסופים, שם הוא רצח שני ישראלים. אחד נהרג בתוך בית שאליו חדר כדי לבצע פיגוע, עוד אחד פתח באש על מאבטחים בכביש חוצה ישראל ונורה בחזרה. אחד ניסה לחדור לישוב כשהוא חמוש ונורה על ידי כיתת הכוננות. מישהו שפצע קצין בטחון בצווארו, אז נורה ונהרג בתגובה. אחד שתקף שוטר, אחד שיידה אבנים, אחד שדקר את מעסיקו.

סיוון רהב מאיר: זה הכל מתוך, כלומר, השמות לקוחים מתוך 'בצלם'. הם הלכו ובדקו מה קרה עם כל שם כזה..

ידידיה מאיר: כן, עכשיו אני לא טוען שאף פלסטיני לא חווה אלימות לא מוצדקת בכל העשור האחרון, אבל הלו.. איפה הפרופורציה? איפה ההבדל בין מי שתוקף למי שמתגונן. ובעיקר – למה העובדות בכלל לא חשובות, העובדות רק משרתות איזו תזה מסוימת, ואז אפשר לשחק איתן ולעוות אותן, כי כמה גדול הפער בין המציאות לבין המשפט הזה שהודפס שחור על גבי עיתון, אמנם עיתון 'הארץ', לא בדיוק אובייקטיבי, אבל אף עיתון לא אובייקטיבי. שם כתבו: "מאז שנת 2000 שוב הרגו הישראלים חמישים פלסטינים בשטחים".

עכשיו לא מזמן, התקשורת הישראלית באמת עשתה סיפור גדול בגלל כתבת ששדרה סיפור לא נכון על ילדה שנחטפה בדיסנילנד, והנה התברר שאין חטיפה, אין ילדה ואין דיסנילנד, ואין כלום. באמת עשו מזה סיפור גדול, איזה פדיחה של הערוץ, אבל הנה עכשיו מתברר שבסיפור מאד גדול, האזרח התמים לא בדיוק תמים, ובסיפור של עיתון 'הארץ', 50 ההרוגים התמימים הם ברובם טרוריסטים. אז על דיסנילנד הקימו מהומה. הנה, אולי מתברר עכשיו שאנחנו כל הזמן חיים בתוך דיסנילנד כזה, או יותר מדויק אולי בתוך ללה-לנד.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות