שיחה טיפוסית

ירון לונדון מאמין שעמדותיו הקיצוניות לגבי הסכסוך הישראלי פלסטיני, "טיפוסיות" לכל יהודי ציוני באשר הוא. עכשיו ראו מה בדיוק "טיפוסי" לכולנו בעיניו

"שיחה טיפוסית" (צילומסך ערוץ 10)

לפני ימים אחדים כתב בעל הטור עודה בשאראת ב'הארץ', מאמר סרקסטי נגד החלטת הממשלה לפצות את תושבי נתיב האבות, שבתיהם מיועדים להריסה.

בעקבות המאמר הזמין אותו ירון לונדון לתוכניתו 'לונדון וקירשנבאום' בערוץ 10, לשיחה (כאן, החל מדקה 24:15)

בפתיח לשיחה מצליח לונדון שלא לדייק כמעט בכל פרטי המקרה: נתיב האבות אינו מונה 15 בתים כדבריו אלא 30, הוא אינו "סמוך" לגוש עציון אלא בדיוק במרכזו, והבתים המיועדים להריסה לא נבנו על "אדמה פלסטינית פרטית", אלא על אדמה שלא נמצא לה כל דורש.

אבל נניח את כל זה בצד ונתמקד בשיחה עם בשאראת, (ספוילר: המחץ שלה מגיע בשורת הסיום שלה) שתוכנה מתמצה היטב בכותרת שליוותה אותה על המסך: "הרצחת וגם ירשת" גרסת נתיב האבות

לאחר פתיח חנפני ומתרפס ("בשאראת כתב על זה היום יצירת מופת… סגנון ספרותי… אירוניה מרה… הומור מצוין")

ולאחר לעג משותף של המראיין והמרואיין על טענת הבעלות היהודית על הקרקע בשם ההיסטוריה היהודית העתיקה במקום, (כזכור ה"קושאן" שלנו על ארץ ישראל כדברי בן גוריון),

ולאחר טרוניה צינית משותפת על החלטת הממשלה לפצות את המתיישבים על הריסת בתיהם,

ניגש לונדון ישר לעניין, אותו מתארת כאמור הכותרת, ולמעשה מפציר בבשאראת ובערביי ישראל כולם, לפצוח במרד מסים. כך לונדון:

ועכשיו ביתר רצינות: חמישית ממשלמי המסים בישראל ערבים. ומי שאדמתם נגזלה שם (בנתיב האבות) הם ערבים. ובעצם אתה מתחייב לשלם כיום חלק ניכר ממה שהאנשים האלה יקבלו. לא מכתיב לך איך לחשוב, אבל חשבתי במקומך. מה אתה הרגשת?

בשאראת, מופתע והמום, לא זורם.

בהמשך מתאושש בשאראת עם טענה אנטי ציונית, ולפיה הוא "לא זוכר שאבא שלי נסע לאירופה להתעלל ביהודים. זוכר שהיהודים באו לכאן להתעלל בערבים", טענה שלונדון בוחר לא להגיב לה, אבל אז מגיעה שורת הסיכום של לונדון:

טוב, עודה, ניהלנו שיחה טיפוסית בין ערבי ליהודי. בין יהודי ציוני לערבי. אני מודה לך מאד שבאת.

 

'פרספקטיבה': ירון לונדון, האמירה שזו היתה 'שיחה טיפוסית בין יהודי ציוני לערבי' היתה רצינית או ביטוי לאירוניה עצמית שלך?

ירון לונדון: רצינית לגמרי

'פרספקטיבה': שיחה בה יהודי מדרבן ערבי למרד מסים, לועג איתו ביחד לטענת הבעלות הבן גוריונית של היהודים על הארץ, ומניח לו לערוך השוואה בין השואה לבין תוצאות מלחמת העצמאות, באמת נחשב בעיניך לשיחה טיפוסית?

ירון לונדון: כן. הרגשתי שזו שיחה טיפוסית. כשמדברים על טיפוסיות לא מדובר על כל שיחה. יש פה צורות אופייניות של עימות בין יהודי לערבי. אבל נוסח השיחה הוא אכן בערך כזה. יריבות כבושה, ניסיון להעמיד את הערבי במקומו.

למאמר זה התפרסמו 2 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. הערבים מימלא ממעטים לשלם מיסים לכן המרואיין היתבלבל.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות