340 רבנים, כמה זה יוצא באחוזים?

מכתב התמיכה שפרסמו 340 רבנים אמריקנים בהסכם הגרעין עם איראן, סוקר בהרחבה בתקשורת הישראלית. אבל האם הסיקור היה מאוזן?

חותמי מכתב הרבנים. "רבנים מכל הזרמים"? (צילום מסך)

הידיעות על מכתב 340 הרבנים האמריקנים לקונגרס, בו הביעו את תמיכתם בהסכם הגרעין עם איראן, הוצגו כמעט בכל התקשורת הישראלית כמפגן תמיכה מרשים של רבני אמריקה בהסכם. המכתב, ששלחו 340 רבנים אמריקנים לקונגרס סוקר בהבלטה, אבל האם הובא המידע בשלמותו ובהקשרו הנכון? למרבה הצער, התשובה היא שלא.

בגלצ הובאה הידיעה כמות שהיא, בלי כל התייחסות לזהותם הדתית והפוליטית של החותמים.

כך גם בוואלה! בו אף צוטט נשיא ארגון 'עמנו', שיזם את המכתב, כאומר "על הקהילה היהודית לבחור צד". הדיווח לא כלל שום רמז באשר לזהותו הפוליטית של הארגון שיזם את המכתב.

כך גם ב'הארץ' בה אף הובעה, בכותרת המשנה, דאגת החותמים מ"הרושם שנוצר כי מנהיגות הקהילה היהודית האמריקאית מאוחדת בהתנגדותה להסכם"

אתר ynet דיווח על "רבנים מכל הזרמים", בעודו שולח את קוראיו לקריאת המכתב המקורי באתר של ארגון "עמנו". מי שנענה להזמנת ynet ופתח את הקישור, גילה ש"עמנו" אינו ארגון של "כל הזרמים", אלא ארגון יהודי אמריקני המעיד על עצמו כליברלי פרוגרסיבי. חיפוש קצר נוסף מעלה שהארגון אכן פוליטי במובהק, ואף לא נמנע  מלהתערב ערב הבחירות האחרונות בבחירות בישראל, במאמץ פוליטי להפלת ממשלת נתניהו.

אבל מה ערכן האמיתי של 340 החתימות שאסף ארגון "עמנו"?

את התשובה מספק 'ארגון ציוני אמריקה' (ZOA), בניתוח מקיף של העצומה אותו פרסם. תחקירני הארגון עברו על הרשימה שם אחר שם, וחשפו בכף את הקשרים ההדוקים והמוצהרים בין רוב גדול מבין החותמים עליה, לבין שדולת השמאל הקיצונית J STREET. עוד התברר שבין החותמים ישנם גם תומכים מוצהרים של תנועת החרם על ישראל, ושל ארגונים אנטי ישראליים אחרים.

לאור העובדה שחותמי העצומה מהווים 6% בלבד מרבני ארה"ב, ולאור העובדה שיתר 94% מרבני אמריקה לא חתמו על העצומה, קובע תחקיר ה ZOA, שבניגוד לדיווחים בישראל על מחלוקת, המנהיגות היהודית האמריקנית אכן נענתה להזמנתו של נשיא "עמנו", ובהחלט "בחרה צד".

היחיד להודות בכך, היה כתב 'הארץ' חמי שלו. יום למחרת הדיווח בעיתונו, לפיו מטרת המכתב לשנות את הרושם שהמנהיגות היהודית מאוחדת בהתנגדותה להסכם, הודה שלו שפני הדברים אחרים והמנהיגות היהודית באמריקה אכן מאוחדת בהתנגדותה הגורפת להסכם "כשרק ג׳יי סטריט וכמה ארגונים קטנים עומדים מנגד."

 

למאמר זה התפרסמו 5 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
 1. פירוט חברים, פירוט
  רשימה של (לפחות) המובילים בין הרבנים, וזהותם הקהילתי/פוליטית.
  מהכתבה עולה הרושם שבין הרבנים יש תומכי ה-BDS. אם כן, במי מדובר? ומי שאר החותמים?
  דרך אגב" האם J STREET ארגון שמאל רדיקאלי? האם הוא בין תומכי ה-BDS?
  חשוב שאתר כמו פרספקטיבה (שעושה עבודה חשובה ביותר בנושא אמינות העתונות) יקפיד גם על עצמו.

   • גל, אתה בוודאי מרגיש שאתה מאד שנון.
    אבל, לא כל איש שמאל הוא בהכרח אנטי ישראלי. האם מותר לי לדעת אם J STREET הוא גוף התומך ב-BDS? (נ.ב. – נדמה לי שלא).
    הדרישה לקבל מידע מדויק מאתר כזה היא בסיסית. ואם את זה אינך מבין, אולי אתה צריך שינגבו לך את האף (ולא רק…) ואולי שיחתכו לך את השניצל.

 2. שישנו את השם שלהם ל- JB Street ראשי התיבות של street jew boys, יהודונים גלותיים, חרפה לעם היהודי. "רבנים"…. ליתר דיוק משתייכים לזרם הרפורמי. הרבנות שלהם שווה ממש כמו הגיור שלהם.

 3. בהחלט תמיכה שחוסיין אובמבה והקרי שלו יכולים להתפאר בה…וגם העם היושב בציון….אולי נזמין את עדת החנפים להדליק משואות ביום העצמאות ?…..

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות