אורי משגב ו"חוק הנכבה"

אנו שבים וכותבים על "חוק הנכבה" מכיוון שאזכוריו בתקשורת הישראלית ממשיכים להוכיח ולהדגים כיצד חוסר דיוק אשר חוזרים עליו פעם ועוד פעם הולך ומשתרש עד שהוא נכתב כלאחר יד כאמת מוחלטת. זה בדיוק מה שעשה השבוע אורי משגב, אשר פוטר לפני מספר ימים מ'ידיעות' אך מצא במהרה אכסניה ב'הארץ'.

בטורו "עילת הפיטורים: הבעת דעה" ('הארץ', 16.1.12), מתאר משגב את פיטוריו של שלמה מעוז מתפקיד הכלכלן הראשי של אקסלנס, כ"נמהרים, חד-צדדיים, ללא בירור מינימלי". זוהי ביקורת אירונית ביותר מכיוון שזהו בדיוק האופן בו משגב כותב בהמשך הטור.

בנסותו להסביר כי פיטוריו של מעוז מגיעים על רקע אווירה ציבורית של סתימת פיות ואיסור הבעת דעות, הוא כותב:

אין עוד מקום לאוטוסטראדה חופשית, רב מסלולית שבה מתנגשים במהירות מסחררת רעיונות וטיעונים. נותר רק נתיב צר, חד-כיווני, דרך ללא מוצא. לתהליך המסוכן הזה יש בכנסת ביטוי גרוטסקי – חקיקה שאוסרת לדבר על "נכבה", ובקרוב גם על "נאצים".

ייתכן כי משגב בכלל לא מודע לכך שהוא גיבב שטויות. עד כדי כך מושרשת אצלו בתודעה הדימוי שנוצר ל"חוק הנכבה", שהוא משוכנע כנראה שכך הם פני הדברים. מר משגב, אין שום חוק בספר החוקים הישראלי האוסר לדבר על ה"נכבה". זוהי המצאה שאתה וחבריך העיתונאים המצאתם. אתה מוזמן לקרא את הצעת החוק בעצמך, פעולה שככל הנראה מעולם לא עשית.

ובאותה נשימה, נסביר לך לאט כי אין הצעת חוק האוסרת לדבר על נאצים. מדובר בהצעת חוק המבקשת לאסור שימוש בלתי הולם בסמלי השואה, למשל בהפגנות.

משגב הוא עיתונאי אשר מתיימר לכתוב בידענות וברהיטות על מגוון נושאים, אבל מסתבר שגם הוא קרבן של שטחיות, חוסר דיוק והתלהמות. למעשה, קוראי 'פרספקטיבה' לא אמורים להיות מופתעים ממי שטוען כי ישראל אשמה בכך שיורים עליה טילים; מגדיר את ישיבות ההסדר כ"מיליציות פרטיות"; ומגלה כישורים מוגבלים ביותר כעיתונאי חוקר.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות