איתן הבר זקוק לשיעור בהיסטוריה

המדריך המקוצר לביטול אלפי שנות היסטוריה.

איתן הבר זקוק לשיעור בהיסטוריה (20.8.11)

איתן הבר הביך את עצמו השבוע.

בטור שפרסם ב'ידיעות אחרונות' ("הספירה לאחור- כ"ט בספטמבר", 17.8.11). כתב בין השאר, אגב ספטמבר הקרוב:

מיליוני הפלסטינים בגדה המערבית (כך קראו לחבל ארץ זה לפני יהודה ושומרון) ובמרחב עזה לא יעשו דבר וחצי דבר נגד מדינת  ישראל […]

הטענה כי הכינוי "הגדה המערבית" קודם ל"יהודה ושומרון" היא מביכה. המדהים הוא שהבר הוא לא הראשון לקבוע קביעה מגוחכת זו.

השמות יהודה ושומרון היו שמותיהן של שתי ממלכות עוד בתקופת המקרא, כמתואר בספר מלכים. השם "יהודה" הוא שמו של אחד משבטי ישראל, וממלכת יהודה נקראה כך משום שהשתרעה ברובה על שטחו של שבט יהודה. העיר"שומרון" הייתה בנחלתו של שבט אפרים:

וידעו העם כולו אפרים ויושב שמרון (ישעיה ט' ח')

העיר שומרון הייתה גם עיר הבירה של ממלכת ישראל שהוקמה על ידי עמרי מלך ישראל כפי שנכתב בספר מלכים:

ויקן את ההר שומרון מאת שמר בככרים כסף ויבן את ההר ויקרא את שם העיר אשר בנה על שם שמר אדני ההר שומרון (מלכים א' ט"ז, כ"ד)

המונח "הגדה המערבית" נכנס לשימוש רק בתקופת המנדט הבריטי ומשמעותו היא הגדה המערבית של נהר הירדן. עד כמה שידוע לנו, ימי המקרא קדמו בהרבה לימי המנדט הבריטי. יש צורך בידע מינימאלי כדי להכיר את העובדות הללו.

המשפט הזה אולי מביך את מי שבקי בעובדות היסטוריות בסיסיות, אך אותם קוראים שלא סגורים על העובדות קיבלו בטורו של הבר אינפורמציה שגויה ומטעה. בשביל זה קיים עורך, והפעם הוא לא עשה את עבודתו.

 

 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות