גולדה והנאצים

עקיבא אלדר כתב היום בטורו ב'הארץ' את המשפט הבא:

מותו של ג'ון דמיאניוק מזכיר את ההצהרה ששולמית אלוני מייחסת לראש הממשלה גולדה מאיר, למחרת משפט אייכמן: "עכשיו, כשכולם יודעים מה עשו לנו, מותר לנו לעשות הכל ואין לאף אחד זכות לבקר אותנו ולומר לנו מה לעשות".

שימו לב לניסוח של אלדר. אם גולדה מאיר באמת אמרה את המשפט הנ"ל, מדוע היה עליו לומר שהוא מיוחס לה על ידי שולמית אלוני? או שהיא אמרה את זה או שהיא לא אמרה את זה.

בטור ב'הארץ' מ-2009 שולמית אלוני אכן כתבה:

לאחר משפט אייכמן אמרה גולדה מאיר את אחד ממשפטי הזהב שלה: עכשיו, כשכולם יודעים מה עשו לנו, מותר לנו לעשות הכל ואין לאף אחד זכות לבקר אותנו ולומר לנו מה לעשות.

אלדר כנראה זכר שהוא קרא את המשפט הזה איפה שהוא, ובעקבות חיפוש קצר בגוגל מצא את הטור של אלוני ועשה קופי אנד פייסט. מכיוון שהוא לא הצליח למצוא (בצדק, כפי שתיכף נראה) הוכחה כלשהי שגולדה אכן אמרה את הדברים, הוא הטיל את האחריות על שולמית אלוני.

כבר ב-2004 פרסם גדעון לוי טור ב'הארץ' בו הוא מייחס לגולדה את אותה האמירה. הטור המקורי לא מופיע באתר 'הארץ', אך עם זאת הטור המתורגם לאנגלית עדיין מופיע. כך רשם לוי:

המורשת של גולדה מאיר – היא זו שאמרה שאחרי מה שהנאצים עשו לנו, אנחנו יכולים לעשות מה שאנחנו רוצים – חווה כיום התעוררות מאוחרת למרבה הצער.

'קאמרה', ארגון האחות של 'פרספקטיבה' בארה"ב, יצר כבר אז קשר עם גדעון לוי וביקש ממנו את המקור לציטוט של גולדה מאיר. לוי השיב לפניה ואמר כי אין לו מקור ולכן "הורדנו את הגרשיים בטור המקורי בעברית ובטעות הוא נותר בגרסה האנגלית" (מתוך המייל המקורי ששלח לוי ל'קאמרה ב-12.8.04).

הבלוגר אורי הייטנר ניסח באופן מדויק למדי את בעייתיות הציטוט כבר ב-2009 לאחר פרסום טורה של אלוני:

…האם גולדה אכן אמרה את הדברים? אני לא שמעתי על כך מעולם. מאז קראתי את המאמר, ביררתי עם עיתונאים וחוקרים האם ידוע למישהו על אמירה כזו – איש לא שמע על כך. הציטוט הקרוב ביותר לדברים, התייחס לדרישה שהועלתה לא להוציא את אייכמן להורג: "רק מאיתנו דורשים זאת כי עוד לא התרגל העולם לראות את עם ישראל כמו יתר העמים"… מן הראוי לדרוש משולמית אלוני להסביר על מה התבססה. היכן נאמרו הדברים, מי שמע אותם, היכן הם כתובים…

כאמור, אנחנו אמנם לא שאלנו את אלוני, אבל כן שאלנו את גדעון לוי כבר ב-2004, והוא, עיתונאי חוקר זוכה פרסים, הודה כי אין לו כל מקור לכך שגולדה אכן אמרה את הדברים. אופן הניסוח של עקיבא אלדר מהיום מרמז שגם הוא לא מכיר כל מקור למשפט שכזה.

ובכל זאת, עובדה זו לא הפריעה לו או לשולמית אלוני או לגדעון לוי לפרסם את הדברים כמו נחקקו בסלע. הרי מדובר במשפט שמציג את הישראלים ואת מי שעמדה בראשם כאלימים ויהירים, באופן שבמקרה מסתדר היטב עם אופן הצגתה של ישראל על ידי לוי, אלוני ואלדר. אז למה לתפקד כמו עיתונאים ולבדוק אם הציטוט בכלל נאמר, אם הוא משמש היטב את הנרטיב של בעל הטור, ולעזאזל העובדות?

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. מה זה משנה אם אמרה או לא בשעה שהיא וחלק ממשיכיה, בפרט האחרונים, נוהגים על פי דברים אלו בפועל

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות