האיתרוג של יועצו לשעבר של ערפאת

כל העיתונים דיווחו היום על פרשה ש"נחשפה" במגזין Foreign Policy בה התחזו סוכני מוסד לאנשי סי-אי-איי וגייסו פעילי טרור פקיסטאנים על מנת שיבצעו פיגועים באיראן. על פי הדיווח, אנשי הביון האמריקאים ונשיא ארה"ב דאז ג'ורג' בוש התפוצצו מכעס על הישראלים וגם "הבית הלבן חשש שהפעילות הישראלית מסכנת אמריקאים".

הציטוט האחרון הוא מאד חשוב ותיכף נסביר מדוע. מי שפרסם את הדברים הוא אחד, מארק פרי, אשר ב'ידיעות' וב'הארץ' מוגדר כעיתונאי. אמנם על פי קורות החיים שלו, פרי הוא גם עיתונאי. אולם בין השאר הוא שימש כיועצו של יאסר ערפאת בין 1989-2004; הוא הקים ארגון אשר מקדם הבנה ופתיחות כלפי חיזבאללה, חמאס והאחים המוסלמים; הוא משמש כעמית בעמותה פלסטינית אנטי-ישראלית; והוא משמש פרשן בכיר באל-ג'זירה (הבן שלו, אגב, הוא כתב אל-ג'זירה בירושלים). בקיצור, הוא אדם עם אג'נדה. להגדיר אותו סתם כך "עיתונאי" נוטל את הקונטקסט מדיווחו וחוטא לאמת.

רובכם כבר נתקלתם במארק פרי. הוא היה המקור לדיווח מלפני מספר חודשים על ההתבטאות של מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, הגנרל דייויד פטראוס, על פיה התנהגותה של ישראל מסכנת חיי חיילים אמריקאים. הדברים החמורים צוטטו בכמעט כל כלי התקשורת בעולם, העיבו על יחסי ישראל-ארה"ב וכמובן פגעו בדעת הקהל האמריקאית כלפי ישראל. אולם במהרה הם התגלו כהמצאה פרי דמיונו של פרי, או לכל הפחות פרשנות מסולפת ביותר לדבריו של פטראוס.

אם כן, יש לנו כאן אדם בעל אג'נדה בלתי מוסתרת אשר כבר התגלה בעבר כשרלטן ושקרן, אשר "חושף" כעת סיפור חדש בעל אלמנטים דומים להפליא לאלה מ"חשיפתו" הקודמת בדבר פעילות ישראלית שמסכנת חיי אמריקאים. ובכל זאת כלי התקשורת מפרסמים את דבריו כאילו היה סתם עיתונאי במגזין חשוב (מדובר, אגב, בבלוג) מבלי לספק כל קונטקסט או רקע שיאפשרו לבחון את הדיווח באור הנכון. לכל הפחות יכלו להזכיר שמדובר באותו אדם אשר פרסם דברים שגויים לפני מספר חודשים.

הצדיק היחיד בסדום הוא 'ישראל היום' אשר טרח בסוף הידיעה הקצרה לסייג את הדברים:

חשוב לציין כי מחבר המאמר הוא מארק פרי, מומחה למודיעין שבמשך שנים שימש יועצו הלא רשמי של יאסר ערפאת.

כמובן שבמקרה הנ"ל הנפילה בפח של התקשורת האמריקאית משמעותית יותר מזו של התקשורת הישראלית ונותר רק להמתין ולראות אם זו תלמד את הלקח מהפרשה הקודמת.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות