הנאום האנטישמי הסודי של "הפרטנר"

בשבוע שעבר, נשא מחמוד עבאס (אבו מאזן) נאום ארסי ונוטף שנאת יהודים. אף לא כלי תקשורת אחד בחר לספר על זה לציבור הישראלי

 

ביום רביעי שעבר, ה-13 לדצמבר, נערך באיסטנבול שבתורכיה כינוס דחוף ומיוחד של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי. על הפרק: הכרתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל. בכינוס נכחו נציגיהן של 57 מדינות מוסלמיות. נשאו בו דברים אישים כגון עבדאללה מלך ירדן, נשיא תורכיה ארדואן, נשיא איראן רוחאני ועוד רבים וטובים. כפי שניתן היה לצפות, אהבה גדולה לישראל לא שררה בין קירות האולם בו התקיים הכינוס.

ברם, דובר אחד חרג מהמנטרות האנטי-ישראליות המקובלות והוסיף לדבריו אמירות אנטישמיות חריפות. כשהוא מגייס את הקוראן לביסוס טענתו, האשים יו"ר הפלסטינית מחמוד עבאס, המוכר במחוזותינו בכינוי הפמיליארי אבו מאזן, את היהודים (ולא, לא את הישראלים או הציונים, כפי שנראה) בכך שהם מקדמת דנא מצטיינים מטבעם בעיוות ההיסטוריה, הדת והאמת.

ואם אתם נוהגים להסתמך על התקשורת הישראלית כמקור מידע, זאת הפעם הראשונה שאתם קוראים על זה.

נאומו של עבאס

את דבריו האנטישמיים של עבאס חשף, כבר ביום בו נאמרו, הבלוגר הפעלתן Israellycool. למען הנוחיות, הוא אף ערך את הקטעים הרלוונטיים מתוך הנאום המלא:

ובעברית:

אני לא רוצה לדון בדת או בהיסטוריה, מכיוון שהם באמת מצוינים בזיוף וחקיינות של ההיסטוריה והדת. אולם אם אנו קוראים את התורה, היא אומרת שהכנענים היו שם לפני נביאנו אברהם, ושקיומם של הכנענים המשיך מאז אותו הזמן, זה מצוין בתורה עצמה. אבל אם הם מעוניינים לזייף את ההיסטוריה הזאת, הם באמת אשפים בכך, וכבר בקוראן הקדוש מצוין כי הם מזייפים את האמת ומנסים לעשות זאת, והם באמת מאמינים בכך, אולם אנחנו היינו במיקום הזה במשך אלפי שנים.

למען הסר ספק, כשעבאס אומר כי בקוראן מצוין שהם "מזייפים את האמת", הוא לא מדבר על ממשלת נתניהו, וקהל השומעים שלו מבין זאת היטב. כפי שמראה גלעד עיני, חוקר בכיר ב-CAMERA (עמותת האם של פרספקטיבה), עבאס מכוון לקטעים מסוימים מאוד בקוראן, המדברים על סילוף דבר ורצון האל על ידי היהודים, והקללה הרובצת עליהם בשל כך.

הסורה הרביעית בקוראן, פסוקים מח-מט, אומרת:

וביהודים יש אשר יסלפו את הדברים ממקומם…אבל אלוהים אררם [יקלל אותם, ש.ב.מ] על כחשם ורק המעט הם אשר יאמינו

ובסורה החמישית, פסוקים טו-טז:

ואכן העביר אלוהים את בני ישראל בברית לפנים… ובאשר הפרו את בריתם, אררנום [קיללנו אותם], ונקש את ליבם. יסלפו את הדברים ממקומם, וישכחו חלק מן (הדבר) אשר הזהירו אותם

ובהמשך:

ובבואם אליכם ואמרו: 'האמנו'. ואולם בכחש באו ובכחש יצאו. ואלוהים יודע את אשר יעלימו

(ציטוטי הקוראן בעברית לקוחים מתרגומו של יוסף יואל ריבלין, הוצאת דביר)

אם כן, לא זו בלבד שעבאס מאשים את היהודים בטבע נכלולי ומסלף, ונותן לכך הצדקה דתית, ההפניה שלו לקוראן, ששומעיו המוסלמים בוודאי מזהים, מציינת כי היהודים מקוללים בשל כך על ידי האל.

הדיווח הלא קיים

למרות הדברים החמורים, לא מצאנו כל התייחסות לכך באף כלי תקשורת ישראלי רציני. לכאורה עובדה תמוהה, אם נזכרים כיצד עלצו בתקשורת כשעבאס הצהיר כי אינו מתכוון לחזור לבית ילדותו שבצפת, או כשאמר כי הוא מאמין שהעם בישראל מעוניין בשלום. האם לציבור הישראלי לא מגיע להכיר את הצד הפחות סימפטי של עבאס? לדעת כי הוא לא משמיע רק ביקורת חריפה על ישראל, כי אם גם מפיץ אנטישמיות קלאסית בצידוקים דתיים-אסלאמיים?

כאשר נשאל על כך בטוויטר, השיב מו"ל 'הארץ' עמוס שוקן כי הדברים בהחלט ראויים לפרסום, אולם הם בוודאי פורסמו כבר בתקשורת הימין ולכן אין לכך טעם רב. לצערנו, אנו נאלצים לבשר למר שוקן כי טעות בידו.

כלי התקשורת הישראלים דווקא דיווחו על כינוס המדינות המוסלמיות באיסטנבול, חלקם בהרחבה, וגם על נאומו של מחמוד עבאס. אולם ההסתה האנטישמית שלו נעלמה מהדיווחים, כאילו לא היו הדברים מעולם. המקום היחיד בו עלה הדבר לדיון הוא פורום הסקופים של רוטר.נט– וגם שם, לא עקב התייחסות כלשהי מהתקשורת המסורתית.

כך, הדיווח ב'ישראל היום' מדבר על טרוניית עבאס על תפקידה של ארה"ב כמתווכת, וקריאתו למדינות העולם להפסיק קשריהן עם ישראל; הדיווח ב'מעריב' על נאום עבאס מספק ציטוטים נרחבים מדבריו אודות הכרזת טראמפ, התנאים להקמת מדינה פלסטינית ועוד; ב'וואלה' דיווחו בלקוניות על דבר קיומו של הכנס, וכי מנהיגי המדינות קראו בו להכיר בירושלים כבירת פלסטין; ב- Ynet מבית 'ידיעות אחרונות' מספרים כי עבאס הודיע שמעתה הפלסטינים לא יסכימו למעורבות אמריקנית בתהליך השלום; במהדורת חדשות 2, אהוד יערי העניק פרשנות על המתיחות הדיפלומטית בין הפלסטינים לארה"ב; בחדשות 10 דיווחו כי כנס המדינות האסלאמיות "הפך למתקפה בלתי פוסקת" בה שפכו הדוברים "אש וגופרית על ישראל", וכי עבאס "תקף את הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ". ובחדשות כאן11 דובר כי עבאס "נתן ביטוי פומבי להחרמת האמריקאים".

אף ציטוט, אף דיווח, אף לא מילה אחת על הקוראן שמדבר על היהודים השקרנים והכזבנים, שמעוותים את ההיסטוריה לצרכיהם הנכלוליים. אף פרשן לענייני ערבים שיסביר לצופים או לקוראים את משמעות הדברים.

כיצד ניתן להסביר את ההתעלמות מדבריו החמורים של מנהיג שכנינו הפלסטינים, שבוודאי לציבור הישראלי יש עניין לדעת עליהם? לכך ייתכנו שני הסברים אפשריים:

יתכן שהצגת מחמוד עבאס כמסית המטיף לאנטישמיות אסלאמית אינה מסתדרת עם הנרטיב המקובל בתקשורת הישראלית אודותיו, כמנהיג מתון ופרגמטי יחסית.

מנגד, ייתכן שהכתבים האמונים על כך התרשלו בתפקידם, פספסו את הדברים החמורים בנאום, לא הבינו את משמעותם, או שפשוט לא טרחו לצפות בנאום עד תומו.

כך או כך, מהסיפור הזה אף אחד לא יוצא טוב.

למאמר זה התפרסמו 4 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. או שכולם הסתמכו על אותו דיווח מAP שהעלים את המידע הזה ולא טרחו לצפות בנאום המלא.

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות