הקשר בין ישראל לאנטישמיות הגלובלית בתקשורת הבריטית

התקשורת הבריטית ממשיכה להתעקש ולהאשים את ישראל בעלייתה של האנטישמיות הגלובלית. בינתיים, למרות תלונות הצופים, מעדיפים הבריטים להיתמם ולדבר על חופש הביטוי במקום להבין את הנזק שהם עושים

שני מקרים שארעו בתקשורת הבריטית בשבועות האחרונים, מדגימים את הקלות הבלתי נסבלת בה ביקורת על פעולותיה של מדינת ישראל משמשת כהצדקה גורפת לאנטישמיות. בשני המקרים, בעקבות תלונות של צופים, גופי התקשורת טרחו להבהיר את עמדתם בנושא, ובדרך כלל הצדיקו את כתביהם ולא חזרו בהם.

המקרה האחרון התרחש ברשת סקיי ניוז ביום השואה הבינלאומי. במהלך ראיון  עם הרב הראשי של בריטניה בנושא אנטישמיות, התעקש המראיין, אדם בולטון, לשאול את הרב שלש פעמים על הקשר בין פעולותיה של ישראל לבין עליית האנטישמיות, כולל השאלה האם ישראל אינה "שופכת דלק על האנטישמיות בעולם". כמו כן, במהלך תשובתו של הרב הוצגו על המסך תמונות של עזה המופגזת במהלך מבצע צוק איתן. הרב מצידו ניסה להסביר כי תופעת האנטישמיות היתה קיימת שנים רבות לפני הקמת מדינת ישראל, ולכן השאלה של בולטון אינה במקום.

אחד מהעורכים הראשיים של סקיי, פיטר לאו, טרח להגיב למספר פניות מצופים אשר טענו כי השאלה שהופנתה לרב הראשי היא בעצמה אנטישמית. התגובה המלאה של לאו הגיעה לידי 'פרספקטיבה'. הוא מגן בה על המראיין בולטון ואומר שמתפקידו לשאול שאלות קשות שמשקפות דעות הקיימות בחברה, גם אם הוא עצמו לא מסכים עימהם. לבסוף הוסיף:

However, I think with hindsight […] if we were doing the interview again, we would not have used the pictures of Gaza, because their use in conjunction with the “Auschwitz Remembered” label was an indelicate
 
I am very sorry if you or anyone was upset by the interview Adam did with the Chief Rabbi.  I agree that the particular circumstances of the use of the pictures from Gaza was unfortunate, but I firmly believe that our journalists, particularly those with the experience and knowledge of Adam Boulton, are entitled to ask questions which help to shed light on the tricky issues of our time.

תרגום:

אולם נדמה לי כי במחשבה לאחור […] לו היינו מקיימים שוב את הראיון, לא היינו משתמשים בתמונות מעזה מכיוון שחיבורם ללשונית "זוכרים את אשוויץ" מהווה סתירה חסרת טעם.

אני מבקש סליחה אם אתה או כל אדם אחר נפגע מהראיון של אדם [בולטון] עם הרב הראשי. אני מסכים כי הנסיבות הפרטניות של השימוש בתמונות מעזה היו אומללות, אולם אני מאמין בתוקף כי לעיתונאינו, במיוחד אלה עם הנסיון והידע של אדם בולטון, יש את הזכות לשאול שאלות אשר יש בהן כדי להאיר על הנושאים המורכבים בני זמנינו.

המקרה השני, עליו כבר דווח ב'פרספקטיבה', ארע ב-BBC, לאחר הפיגוע במכולת הכשרה בפריז. הכתב טום ווילקוקס פנה לאשה מבוגרת במהלך הפגנת ההזדהות עם קורבנות הפיגוע, ושאל אותה על תחושותיה. בתשובה, ענתה לו שהיא חשה כי הסיטואציה מזכירה את שנות ה-30 וכי "אסור לנו לפחד לומר כי היהודים הם שמהווים את המטרה עכשיו". כשניסתה להמשיך את דבריה, קטע אותה ווילקוקס עם המשפט הבא:

 מבקרים רבים של המדיניות הישראלית יאמרו שגם הפלסטינים סובלים רבות תחת ידם של היהודים

 

 

תלונות הוגשו לרגולטור מטעם משרד התקשורת הבריטי (OFCOM), אשר דחה בהתחלה את הביקורת וטען כי הערותיו של הכתב:

 [were] justified by the context in which they were presented.

תרגום:

ניתנות להצדקה, במסגרת ההקשר בו הן נאמרו

אולם זרם התלונות לא פסק, ו-OFCOM נאלץ לפרסם הודעה שניה עם הסבר לתגובתו הראשונה:

While the comments clearly had the potential to cause offense, Ofcom considered a range of factors, including the live nature of this coverage and the need for an appropriate degree of freedom of expression, especially in news coverage of such a significant event.

תרגום:

למרות שלדברים שנאמרו היה פוטנציאל לפגוע,  OFCOM מביא בחשבון מגוון רחב של שיקולים, כולל העובדה שמדובר היה בשידור חי, והצורך לאפשר רמה מספקת של חופש ביטוי, במיוחד במהלך סיקור חדשותי של אירוע כה חשוב.

אם כן, גם סקיי ניוז, גם ה-BBC וגם OFCOM מסרבים להודות בבעייתיות של האשמתה של ישראל, כמו גם האשמתם של "היהודים" החיים בישראל, בעליית האנטישמיות בעולם. כזכור, הערתו של כתב ה-BBC נופלת תחת ההגדרה של "אנטישמיות" המופיעה במסמך של מרכז האיחוד האירופי למעקב אחר גזענות ושנאת זרים (לימים "הארגון האירופאי לזכויות יסוד"), הקובעת בין השאר כי אנטישמיות היא:

ראייה קיבוצית של היהודים כאחראים לפעולותיה של מדינת ישראל

נדמה שהמגיבים הבריטים המנומסים טרם הבינו שהם חלק מהבעיה.

 

בחודש הבא יתקיים בירושלים יום עיון של עמותות האחות של 'פרספקטיבה' – UK Media Watch ,BBC Watch ו-CAMERA – על ההשפעה של הסיקור של ישראל בתקשורת הבריטית על אנטישמיות באירופה. לפרטים והרשמה לחצ/י כאן.

 

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
 1. "The yellow badge (or yellow patch)"
  was first introduced in ISLAMIC countries by the caliph Al-Mutawakkil in 850.
  to segregate jews,copts,hindus,Assyrians,Berber from the invading arab population long before the NAZIS.
  60% of the jews in israel ("mizrahi jews")are refugees from ISLAMIC countries.

  google:

  "yellow badge"
  "Hitler and The Mufti Of Jerusalem"
  "islamic unit of the Waffen-SS"
  "Operation ATLAS Poisoning Tel-Aviv"
  "Hurva Synagogue"
  "Jewish exodus from Arab lands"
  "Hebron pogrom 1517"
  "1834 Hebron massacre"
  "plunder of Safed 1834"
  "Farhud"
  "Dhimmi"
  "tiberias massacre"
  "1945 Tripolitania pogrom"
  "Antisemitism in Turkey"
  "granada massacre 1066"
  "Damascus affair"
  "1934 Thrace Pogroms"
  "Fez pogrom 1912"
  "1948 Anti-Jewish Riots in Oujda and Jerada"
  "Shiraz blood libel 1910"
  "Aleppo pogroms 1853,1875,1947"
  "Jaffa riots 1921"
  "Allahdad incident"
  "1929 Hebron massacre"
  "Conversion of non-Muslim places of worship into mosques"

  like in nazi germany selling your house to a jew is still punishable by death by the P.A
  "Palestinian officer sentenced to death for selling home to a jew":

  jews "old yishuv" were ethnically cleansed from gaza,hebron,Judea&Samaria, leaving behind their homes,shops E.T.C…(their grave stones desecrated, used as pavements and latrines)in many cases the new muslim occupiers didn't even bother to erase the david star marks engraved by the former jewish owners on the stone gates and they are still visible today to the naked eye.

  92 years old arab woman gloats about hebron massacre
  http://www.israelnationalnews.Com/News/News.aspx/144262
  The final Goal is the end of Israel,but you can't say that to the world",says (B)alestinian ambassador Abbas Zaki"
  http://www.memritv.Org/clip/en/3130.htm
  (B)alestinian Leader Farouq Qaddoumi: "We Supported The Nazis In WWII because they were the enemies of the zionists"
  http://www.memritv.Org/clip/en/4075.html

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות