השבועה החדשה של צה"ל

שלשום בבוקר לא היה סתם עוד בוקר. שלשום בבוקר נוסחה מחדש בעיתון 'הארץ' שבועת האמונים של חיילי צה"ל. השינוי הדרמטי – נחשו לבד אם הוא מכבד את צה"ל או מבזה אותו – הופיע במסגרת מאמר תלונה נגד צה"ל מאת עמירה הס ("הפיגועים בגדה שעליהם לא שמעתם", 28.10), בו היא האשימה את חיילי צה"ל ב"התעלמות" מ"פיגועים" שמבצעים לכאורה יהודים בערבים בשטחי יהודה ושומרון.

 

ה"הפיגועים", כהגדרתה, הם ברובם כריתת עצי זית של פלסטינים, למעט אירוע אחד של אלימות כלפי פלסטינים ולא כלפי עצים. לאחר שסיימה למנות חלק מהאירועים, הציעה הסבר אפשרי לכך שהן לא דווחו על ידי החיילים לתקשורת:

 

שתיקתם [של החיילים נוכח ה"פיגועים". ח"ע] נבעה מהניגוד הקוגניטיבי שנוצר בין השבועה שנשבעו כחיילים לבין האמת הסוציו־היסטורית והשכל הישר. שבועתם כחיילים היתה להגן על אזרחי ישראל היהודים בכל מקום שבו הם נמצאים ובכל מצב… ואילו האמת הסוציו־היסטורית והשכל הישר קובעים שאלימותם של אזרחי ישראל היהודים רק מזמינה תגובה ואלימות.

 

האומנם נשבעים חיילי צה"ל "להגן על אזרחי ישראל היהודים"? האומנם משימת צה"ל היא להגן על יהודי ישראל ולא על אזרחי ישראל באשר הם?

 

כל מי שנכח כבן משפחה בטקס השבעה צבאי, או נטל בו חלק בעצמו כחייל, יודע שלא. לטובת עיתון 'הארץ', ולטובת כל העורכים, המשכתבים, המגיהים והגרפיקאים שנטלו חלק בהפצת דבר ההבל הזה מפיה של הס, בלי לדעת שהוא חסר שחר, הנה נוסח שבועת האמונים האמיתי:

 

הנני נשבע(ת) ומתחייב(ת) בהן צדקי לשמור אמונים למדינת ישראל, לחוקיה ולשלטונותיה המוסמכים, לקבל על עצמי ללא תנאי וללא סייג עול משמעתו של צבא ההגנה לישראל, לציית לכל הפקודות וההוראות הניתנות על ידי המפקדים המוסמכים ולהקדיש כל כוחותיי ואף להקריב את חיי להגנת המולדת ולחירות ישראל.

 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות