חדשות 12: ישראל מונעת חיסונים ממדינות העולם, והן לא מרוצות מזה

לפי חדשות 12, "ביקורת בעולם" מוטלת על ישראל שמחזיקה חיסונים ללא שימוש בזמן ש"מדינות אחרות משוועות להם". מדובר בפייק-ניוז מוחלט

החיסון של חברת מודרנה. צילום: יונתן סינדל, פלאש90

במהלך השבת, חדשות ערוץ 12 יצאו עם כותרת שצריכה להדאיג את כל שוחרי תדמיתה של מדינת ישראל בעולם:

ביקורת בעולם: ישראל מחזיקה במנות חיסון של מודרנה ללא שימוש – בזמן שבמדינות אחרות משוועים להן… כתבה שפורסמה בבלומברג מפנה אצבע מאשימה לישראל, שממשיכה להוביל במבצע החיסונים ביחס לעולם

הקורא ודאי יתהה היכן מועברת ה"ביקורת בעולם" על ישראל הרעה שמונעת מהעולם חיסונים. האם עברה החלטה בעצרת הכללית של האו"ם? אולי האיחוד האירופי גינה אותנו? או שמא מועצת זכויות האדם החליטה לפתוח בבדיקה?

הכתבה ב- N12 מבהירה:

מותחים ביקורת על ישראל: בזמן שמדינות רבות פועלות ללא לאות כדי להשיג חיסונים לקורונה, הן הופתעו לגלות כי בארץ ישנן מנות רבות של חברת מודרנה שאינן בשימוש, כך על פי בלומברג.

מי הן אותן מדינות ש"הופתעו לגלות" על החיסונים שבידי ישראל, ובתגובה "מותחות עליה ביקורת"? הלכנו לבדוק בכתבה באתר של בלומברג. וכך היא פותחת:

בעוד מדינות ברחבי העולם נאבקות להשגת חיסונים לקורונה, לישראל יש כל כך הרבה מנות עד שהיא שומרת על האספקה שקיבלה ממודרנה בע"מ.

רוב הכתבה עוסק במצבה הייחודי של ישראל, שהשיגה מיליוני מנות מהחיסון של פייזר ולכן כרגע אינה מתאמצת להקים מערך מיוחד לחלוקת 100,000 חיסוני מודרנה שברשותה. מדובר בתיאור עובדתי של המצב, ולא ב"ביקורת".

אלא שגם אם נקרא את המשפט לעיל כביקורת, הרי שמדובר בביקורת של הכתב של בלומברג- ולא של אף מדינה שהיא. סוכנות הידיעות אינה מתארת אף מדינה ש"הופתעה לגלות" על החיסונים שישראל מחזיקה ותוקפת אותה בגינם.

או במילים אחרות, לא "ביקורת בעולם" ולא נעליים.

פנינו לחדשות 12 והערנו להם על הפער בין הדיווח שלהם לבין המציאות. בינתיים הם בוחרים שלא להגיב.

תודה לצייצן בועז ארד שציוצו הפנה את תשומת ליבנו לכתבה של חדשות12.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות