יאיר לפיד: המדינה הוקמה בגלל השואה

הטענה הלא נכונה הזו היא המצאה ערבית ישנה המשמשת שמן בעצמות המאבק לשלילת הלגיטימיות של קיום מדינת ישראל. למה לפיד מצטרף אליה?

יום שישי אחה"צ, ה' באייר תש"ח, תל אביב. קהל מקיף את מכוניתו של בן גוריון לאחר ההכרזה (צילום: ארכיון המדינה)

ביום רביעי האחרון פרסם יאיר לפיד מאמר ב'הארץ' ובו טען טענה שראוי להתעכב עליה.

כך לפיד:

כה אמר הרב יונתן זקס: "איננו ממגרים את הרוע באמצעות שנאה, אנו ממגרים אותו על ידי אמונה בחיים". זו הסיבה שדווקא אחרי השואה קמו היהודים ועשו את המעשה היהודי ביותר שנעשה באלפיים השנים האחרונות: הקימו את מדינת ישראל.

כלומר, לטענת לפיד, הסיבה שהיהודים הקימו את מדינת ישראל היא כדי "למגר את הרוע" של הנאצים, ולכן עשו זאת "דווקא אחרי השואה".

לפיד, כאמור, לא המציא את הטענה הזו. זו טענה ערבית ותיקה, שכוחה בשתי המסקנות הנובעות ממנה. והן שאם אכן בנסיבות האלו הוקמה המדינה היהודית, הרי שאין לה זכות קיום משל עצמה, אלא רק כניצול זריז וציני של השואה, וכן שלא הפלסטינים צריכים לשלם את המחיר על פשעי הנאצים.

כלומר – טענה זו שוללת ממדינת ישראל את הלגיטימיות שלה להתקיים.

עוד לפני לפיד טען אותה, למשל, המלומד הפלסטיני פרופ' אדוארד סעיד, בספרו The Question of Palestine, בו הדגיש כי

התנועה ששמה לה למטרה לחסל את הקיום היהודי על אדמת אירופה – האנטישמיות, ששיאה היה בשואה – הפכה את הפלסטינים בעקיפין לקורבנותיה האולטימטיביים.

גם ראשידה טליב, חברת הקונגרס הפלסטינית אמריקנית טוענת את אותה טענה, וכמוהם כאמור רבים בעולם הערבי ובעולם האנטישמי.

זהו כמובן עוד שקר ערבי גס, אחד מאדניה של תעמולת השנאה המוסלמית לישראל. מילא עיתון 'הארץ' מתנדב לאמצה, אבל לפיד?

האמת ההיסטורית היא שאין וגם לא יכול להיות שום קשר בין השואה לבין הקמת המדינה.

השואה לא נוכחת, לא בהצהרת בלפור שניתנה ב 1917, 22 שנה לפני שהחלו הנאצים במלאכתם.

גם לא בועידת מנצחי מלחמת העולם הראשונה, שהתכנסה ב 1920 בסן רמו כדי לדון בעתיד השטחים שנכבשו, ו 19 שנה לפני השואה, אימצה בהחלטתה הסופית את הצהרת בלפור בדבר הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל.

וגם לא בהצבעה הבינלאומית בעד תוכנית החלוקה שהתקיימה שנתיים לאחר תום המלחמה, ב 1947 וקבעה שבארץ תוקם מדינה יהודית.

במהלך הקמת המדינה זוהתה הטענה הערבית השקרית אותה מאמצים לפיד ו'הארץ', והיא נענתה בתוך מילות מגילת העצמאות, בה הוכרז כי:

השואה שנתחוללה על עם ישראל בזמן האחרון, בה הוכרעו לטבח מיליונים יהודים באירופה, הוכיחה מחדש בעליל את ההכרח בפתרון בעית העם היהודי מחוסר המולדת והעצמאות על-ידי חידוש המדינה היהודית בארץ-ישראל.

כלומר – השואה לא נתנה את הסיבה להקמת המדינה, כדברי לפיד, 'הארץ' ןהערבים, אלא הוכיחה מחדש את מה שכבר היה ידוע ומוחלט – זכותם של היהודים למדינה בארץ ישראל.

אפילו הנשיא האמריקני לשעבר ברק אובמה, ראה לנכון להפריך תעמולת כזב זו, ובביקורו בישראל אמר:

מדינת ישראל לא הוקמה בגלל השואה אלא כדי שדבר כזה לא יישנה.

אם כבר שיחקה השואה תפקיד בהקמת המדינה, הוא היה הפוך. השואה כמעט חיסלה את הקמת המדינה, בשל אובדן העתודה האנושית שאמורה היתה להבטיח את הקמת הבית הלאומי והישרדותו. כמו שכתב בן גוריון ביומנו:

העם אשר הרה, הגה, טיפח, הגשים את המפעל החלוצי הגדול, המפעל ששיאו הוא החקלאות העובדת, העם הזה נשמד ואיננו…

בזכות מה כן הוקמה המדינה? אך ורק מכוח זכותו ההיסטורית של העם היהודי על ארץ ישראל, ובזכות ההקרבה העליונה של בניה ובנותיה שלחמו למען הקמתה.

ויש לטענה הזו המשך אותו נוהגים הערבים והאנטישמים להוסיף: הציונים ניפחו את ממדי ההשמדה והמציאו מספר דמיוני של שישה מיליון נספים כדי להערים על העולם ו"לגנוב" ממנו מדינה.

ויש אפילו טענה נוספת, (כאן, בעמ' 238) לפיה ההנהגה הציונית שיתפה פעולה עם היטלר ואף שילמה לו על ההשמדה, במטרה להקים את המדינה מתוך ים הדם של הנרצחים.

האם גם את הטענות האלו יאמץ לפיד בהמשך ועיתון 'הארץ' יתן להן במה?

למאמר זה התפרסמו 2 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות
  1. יאיר לפיד קצת היסטוריה ב-1905 הרצל רוטשילד ועוד כמה אני לא זוכר מי הם חשבו להתקין את מדינת ישראל ודוד בן גוריון תפס את התנך והוא אמר והוא אמר זה זכות של מדינת ישראל התנך

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות