יש כמה ישראלים בהאיטי

אגב הדיווחים על רעידת האדמה בהאיטי, שליחת עיתון "הארץ" נטשה מוזגוביה, מדווחת שהמשלחת הישראלית הקימה בית חולים שדה המכיל "50 מיטות אשפוז". למעשה ישנם 500 מיטות אשפוז כפי שדווח על ידי דובר צה"ל ובשאר כלי התקשורת.

הטעות הזו מאפיינת את כלל הדיווח של עיתון הארץ על המשלחת הישראלית, המאוזכרת כבדרך אגב בידיעה היחסית ארוכה על המצב בהאיטי.

לשם השוואה, פועלה של המשלחת הישראלית מובלטת הן בכותרות, הן בידיעות והן בתמונות שמתפרסמות במעריב ובידיעות אחרונות. בעיתון הארץ אין ולו תמונה אחת של המשלחת הישראלית.

ביקורת זו עלולה להישמע קטנונית, אך יש לה חשיבות מכמה סיבות. ראשית, המשלחת הישראלית, נכון לעכשיו, היא אחת המשלחות הגדולות והמקצועיות ביותר שנמצאות בהאיטי. שנית, המהדורה האנגלית של עיתון הארץ מהווה את העיתון הישראלי דובר האנגלית הנקרא ביותר בעולם. הוא נתפס בחוגים האינטלקטואלים והמשפיעים בארצות המערב כעיתון ישראלי חשוב, מרכזי ואמין. לכן, כל ביקורת על ישראל של העיתון מתעצם שבעתיים כשהוא מגיע בצורתו האנגלית אל ארצות המערב.

לרוב, ובודאי בתקופת פוסט-עופרת יצוקה, ישראל מקבלת כיסוי שלילי בכלי התקשורת הגדולים. הסיטואציה בהאיטי מאפשרת כיסוי חדשותי – לא "הסברה" ולא "הצדקה" ולא "הגנה" – אלא דיווח חדשותי נטו, על נכונותה ויכולתה של ישראל לשלוח עזרה משמעותית לנפגעי הרעש, דבר שכלל אינו מובן מאליו, לאור העובדה שרוב מדינות העולם (כולל כמובן מבקריה הגדולים ביותר של ישראל) לא מסוגלות או מעוניינות לעשות מעשה דומה.

למה להתעקש שלא להבליט משהו טוב לשם שינוי על מדינת ישראל?

נציין שבבוקר הפרסום של הידיעה הנ"ל, עורכי מהדורת האינטרנט באנגלית של הארץ דווקא כן פתחו את הידיעה עם פועלה של המשלחת הישראלית, כולל קליפ קצר המתעד את אנשי החילוץ בפעולה.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות