"ללא התגרות חמאסית"

נמצאה ההוכחה לכך שצה"ל תקף בעזה כדי להסיט את תשומת הלב ממחאת האוהלים.

"ללא התגרות חמאסית" (1.9.11)

הרבה אנשים כותבים דברים הזויים, אבל מדי פעם קם אחד ומתעלה על חבריו. על פי קוד האתיקה של מועצת העיתונות, גם טורי דעה חייבים להתבסס על עובדות בלבד ולא על טענות מופרכות או שקרים. אחרת העיתונות תהפוך גם לג'ונגל וגם לבדיחה. דעה לא יכולה להוות תחליף לאמת עובדתית.

אך זה בדיוק מה שקרה בטור הזוי של יגאל לביב באתר 'מאקו' מלפני מספר ימים. בכותרת המשנה תחת הכותרת "דעה: ישראל דחפה להתחממות הגזרה בדרום", כתב לביב:

בשבועות האחרונים חיל האוויר תקף ללא הפסקה את רצועת עזה, ללא התגרות של החמאס. זה הצליח – הגזרה התלקחה, והציבור שכח את המחאה החברתית.

הדברים נכתבו לאחר הפיגוע בכביש 12. למען הסר ספק, מסביר לביב בגוף הטור:

[…] דומה שההתלקחות שהובילה גם לתקיפת החמאס בגבול ישראל מצרים לובתה בשבועיים האחרונים על ידי ישראל במכוון, כדי להסיט את העניין הציבורי ממחאת האוהלים.

לביב הוא לא הראשון להעלות את התזה כי נתניהו ביקש ליזום "מלחמונת" כדי להשכיח את מחאת האוהלים. אולם על מה הוא ביסס את התזה המלומדת שלו? כדבריו:

ישראל יצאה לתקיפות ללא הפסקה של חיל האוויר על רצועת עזה בשבועות האחרונים, רובן ללא התגרות חמאסית קודמת אלא כפעולה נגד מנהרות. חיפוש המילים "חיל האוויר תקף ברצועת עזה" בגוגל מעלה עשרות תקיפות של חיל האוויר על עזה בשבועות האחרונים, שפורסמו בתקשורת הישראלית בצורה נסתרת וזניחה. יתכן שדברים אלה גרמו לתקרית בטחונית עם החמאס.

לקורא הממוצע, דבריו של לביב מעלים אי-נוחות אינטואיטיבית. אולם לא באינטואיציה עסקינן כי אם בעובדות. ואכן הלכנו לבדוק את "עשרות התקיפות" על עזה המככבות בגוגל שקדמו לפיגוע בכביש 12. מסתבר שכולן ללא יוצא מן הכלל באו בתגובה לפעולה פלסטינית כלשהי:

16.8 – "צה"ל אישר לפני זמן קצר כי תקף הלילה (שלישי) יעדים ברצועת עזה בתגובה לירי רקטת הגראד שבוצע אמש לעבר העיר באר שבע" (ואללה!)

5.8 – "גורמים פלסטינים ברצועת עזה דיווחו כי חיל האוויר הישראלי תקף בפעם השנייה תוך שעות ספורות מספר מטרות ברצועת עזה בתגובה לירי רקטת קסאם לעבר קריית גת אמש" (ynet)

4.8 – "חיל האוויר תקף בעזה, שני פלסטינים נפגעו […] הנפגעים בתקיפה הם ככל הנראה מהחולייה ששיגרה את הגראד לעבר חבל לכיש מוקדם יותר הערב" (ואללה!)

2.8 – "לאחר שאמש נפצעה אישה בהתפוצצות רקטה סמוך לאוהל בו היא מתגוררת, תקף חיל האוויר שני יעדים בצפון הרצועה ובדרומה" (nrg)

14.7 – "כלי טיס של חיל האוויר תקפו שלוש מנהרות ברצועת עזה, בתגובה לירי הרקטות לעבר ישובי עוטף עזה" (הארץ)

22.6 – "בתגובה לירי פצצות המרגמה, תקף צה"ל מנהרת הברחה במרכז רצועת עזה" (ואללה!)

8.4 – "הפלסטינים שיגרו במהלך היום כחמישים פצצות-מרגמה ורקטות קאסם לעבר יישובים ישראלים, וחיל האוויר תקף חוליות משגרים" (מאקו)

6.4 – "בתגובה לירי לדרום: חיל האוויר תקף מטרות בעזה" (ואללה!)

24.3 – "בסביבות השעה 20:30 תקפו מטוסי חיל האוויר מחסן לאמצעי לחימה בצפון רצועת עזה […] במהלך היום נורו שתי רקטות לעבר שטחי ישראל. רקטת גראד אחת נפלה באזור העיר אשדוד, ורקטת קסאם נפלה באזור שדרות. כמו כן, נפלו שבע פצצות מרגמה באזור המועצה האזורית אשכול, פצצת מרגמה אחת נפלה באזור המועצה האזורית חוף אשקלון וכן פצצת מרגמה נוספת נפלה במועצה האזורית שער הנגב" (הארץ)

22.3 – "חמושים בעזה שיגרו שתי רקטות ארוכות טווח שהתפוצצו בשטח פתוח מחוץ לאשדוד […]מאוחר יותר פגע חיל האוויר במחבל באזור ממנו בוצע השיגור" (נענע 10)

מקומו של טורו של לביב הוא באתרים שוליים וקיצוניים, מז'אנר המנותקים שלא נותנים לעובדות לבלבל אותם, בטח לא באתר מיינסטרים מרכזי הנחשב רציני, לפחות בעיני עצמו. עורכי 'מאקו' לא חייבים לפרסם כל דבר הבל המוגש להם. כאמור, שקר אינו דעה.

(תודה לתום)

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות