למה לקחת אחריות אם אפשר לטייח?

עורכי 'הארץ' שינו בשקט בשקט כותרת שקרית ומניפולטיבית שפורסמה אתמול באתר האינטרנט של העיתון וקיוו שאף אחד לא ישים לב. אבל 'פרספקטיבה' שמה לב.

עורכי 'הארץ' שינו בשקט בשקט כותרת שקרית ומניפולטיבית שפורסמה אתמול באתר האינטרנט של העיתון וקיוו שאף אחד לא ישים לב. אבל 'פרספקטיבה' שמה לב.

מה עושים בעיתון "הארץ" כשמגלים טעות בכותרת שנועדה לעורר פרובוקציה? משנים אותה ומקווים שאף אחד לא ישים לב.

הכתב יניב קובוביץ חשף פרויקט של נחי אייל, מנכ"ל האיחוד הלאומי והפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שמטרתו לשלב את בוגרי המכינות וישיבות ההסדר מהציבור הדתי-לאומי במשטרה. אייל אומר כי מטרתו היא לשלב את אנשי הציונות הדתית בצמרת המשטרה שהופקרה לדבריו למגזרים אחרים. הוא מודה כי שילוב הדתיים בצמרת המשטרה נועד להשפיע מבפנים ולמנוע אירועים אלימים כמו זה שהתרחש בעמונה.

עורכי אתר האינטרנט של 'הארץ' הבינו את דבריו בצורה שונה לגמרי ונתנו לידיעה את הכותרת הפרובוקטיבית הבאה:

בכיר בימין מגייס למשטרה בוגרי ישיבות כדי לטרפד פינויי ישובים

במקום לדווח על העובדות כפי שהם, החליטו ב'הארץ' לתאר את המיזם כתחבולה זדונית של אנשי הימין ולתת כותרת מניפולטיבית המטעה את הקוראים ומציירת תמונת עולם שקרית באופן מכוון (חשוב להדגיש כי מודבר בכותרת של הידיעה באתר האינטרנט; הכותרת של אותה הידיעה בגרסה המודפסת היתה שונה).

נראה שלא רק הקוראים שמו לב למניפולציה. היום בבוקר שונתה במפתיע כותרת הידיעה בלבד, ועכשיו תוכלו למצוא את הידיעה תחת הכותרת הבאה:

בכיר בימין מגייס למשטרה בוגרי ישיבות כדי להשפיע עליה מבפנים

מישהו ב'הארץ' הבין כנראה שיש גבול לכל מניפולציה, והחליט להעניק לידיעה כותרת המשקפת הפעם את מה שבאמת נאמר בכתבה. אולם לצערו, הודות לגוגל, עדיין ניתן לקראות את הכותרת המקורית והמניפולטיבית:

 

קוראי אתר האינטרנט של 'הארץ' כנראה לעולם לא יידעו על התיקון ושינוי הנוסח, כי 'הארץ' לא לקח אחריות על הפרסום השקרי והמטעה. הוא לא פרסם התנצלות, תיקון או הבהרה רשמיים, אלא שינה באופן מתחמק ומתחת לרדאר את הכותרת כדי לצאת 'נקי' מכל הכיוונים.

בעברית זה נקרא "טיוח".

פרסום מידע שקרי או מסולף מחייב את העיתון לקחת אחריות ולפרסם תיקון והבהרה. כך אמור לנהוג עיתון המחויב לאמות מידה אתיות ועיתונאיות.

 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות