מחאת הדיור או מחאת הדייר?

על פי ג'קי חורי, מאבק הדיור הגיע למגזר הערבי. יצאנו לחפש אותו.

מחאת הדיור או מחאת הדייר? (21.7.11)

עיתון "הארץ" ממשיך להשתמש בשיטה העיתונאית המקורית פרי המצאתו, על פיה ניתן לקחת אדם בודד שאומר/עושה משהו מסוים ולהגדיר את זה כתופעה. כך לפני יומיים, כשהגננת אביבית מרמת-גן אמרה לכתב "הארץ" כי שירת ההמנון בגני ילדים היא שטיפת מוח, כותרת הידיעה בישרה כי "הגננות", קרי כל הגננות, גורסות כי מדובר בשטיפת מוח.

אתמול (20.7.11), בעמוד 3 של "הארץ", בשולי האייטם המרכזי על מחאת הדיור, התווספה עוד ידיעה תחת הכותרת "מצוקת דיור גם במגזר הערבי" שם נכתב:

אחרי כמעט שבוע של מחאה ברחבי הארץ, מאבק הדיור מגיע גם למגזר הערבי.

אלא שבידיעה של ג'קי חורי מוזכר אחד, מוחמד אבו אלהיג'א, רווק בן 25, אשר הקים אוהל אחד בכניסה לטמרה שבגליל. הוא מקווה, כך נכתב, שעוד זוגות צעירים יבואו לתמוך בו.

זה נקרא "מאבק הדיור מגיע גם למגזר הערבי"? זה נראה יותר כמו "לאחר שבוע, נדמה שמאבק הדיור לא מגיע למגזר הערבי".

ולמה הוא לא מגיע באמת? בידיעה ב"הארץ" נטען שמצוקת הבינוי והשיכון במגזר הערבי חריפה במיוחד, וזאת בהתבסס על נתונים של מרכז המחקר "ריקאז" המעלים כי כמחצית מהמשפחות הערביות בישראל יזדקקו ליחידות דיור בעשור בקרוב.

מה שלא מופיע בידיעה – ואולי הסיבה בגינה חוץ ממוחמד אבו אלהיג'א אף אזרח ערבי עוד לא יצא לגור באוהל – הם נתונים מתוך דו"ח של עמותת "סיכוי" הבוחן את השוויון הין יהודים לערבים:

ראוי לציין כי הדו"ח של "סיכוי" מצביע בעיקר על הכשלים והפערים שהם לרעת הציבור הערבי, אבל מסתבר שלפחות בנושא בעלות פרטית על בית, אותה שאיפה בלתי מושגת של מרבית המוחים בערי האוהלים, כ-93% מערביי ישראל הם בעלי דירות, לעומת כ-70% מיהודי ישראל. על הפער הזה, שהוא דווקא לטובת ערביי ישראל והוא גם רלוונטי למאבק הנוכחי, לא זכו לקרא קוראי "הארץ".

 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות