ממעיטים ומשמיטים

הנה שתי דוגמאות המגדירות את הביטוי "לשון המעטה", אשר פורסמו בשני עיתונים שונים היום.

אבירמה גולן, בטורה מהיום ב"הארץ" ("המדינה נוקמת ביגאל עמיר", 15.9.10), מתארת את מנהיג התנזים לשעבר מרואן ברגותי כ"מנהיג שלקח בעבר חלק בלחימה קטלנית". זה מזכיר קצת את תיאור עזמי בשארה מלפני מספר חודשים כמי "שאתגר את הפוליטיקה הישראלית" (תזכורת: בשארה נחשד בסיוע לאויב וברח בעקבות כך מהארץ).

לגולן יש דרך מעניינת לתאר אדם אשר עמד בראש ארגון טרור שהיה אחראי על רציחתם של עשרות ישראלים ואשר הורשע בבית משפט וקיבל חמישה מאסרי עולם על חמש רציחות ועוד 40 שנה על ניסיון לרצח. לו רצתה לתאר אותו באופן לא מכובס, יכלה לכתוב "ראש כנופיה אשר רצח ושלח אחרים לרצוח עשרות אנשים חפים מפשע".

ואילו בידיעה של נאוה סטולר ואורי ישראל פז ב"מקור ראשון" נפלה השמטה חשובה ("'פגיעה קבועה ונטולת פתרון'", 15.9.10). בידיעה, שעסקה בהחלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לאפשר הקמת גשר להולכי רגל במעלה המוגרבים הסמוך לכותל המערבי, תוארה בין השאר ההיסטוריה של המעלה. בין השאר נכתב כי ב-2006, בעקבות ניסיון להתחיל בעבודות על הגשר "פרצו במקום אירועים אלימים ובעקבותיהם הוחלט להפסיק את הקמתו של הגשר […]".

איך פרצו? מי התפרץ? חרדים? נשות הכותל? זהו תיאור חלקי ופרווה למדי של מה שהתרחש בפועל. ראוי היה לכתוב כי לאחר תחילת העבודות על הגשר, החלו התפרעויות אלימות של צעירים מוסלמים בעידודם המתלהם והמסית של הוואקף, הרשות הפלסטינית ושייח ראאד סלאח, אשר קראו לצעירים מוסלמים לצאת לאינתיפאדה חדשה על מנת להגן על מסגד אל-אקצא מ"המשך הפשע של הממסד הישראלי בהריסת דרך שער המוגרבים" (ציטוט מקורי).

לפעמים מכבסים את המציאות כדי להתאים אותה להשקפת עולם מסוימת, ולפעמים משמיטים מידע חשוב מתוך עצלנות או חוסר מחשבה. התוצאה של שניהם היא עיתונות לא רצינית.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות