סילוף "האזרחים ההרוגים" נמשך

כותבים לא אחראיים ממשיכים לפרסם נתונים שגויים לגבי "עופרת יצוקה"

זה כבר מתחיל להסתמן כתופעה. לאחר שישי מנוחין, מנכ"ל "הועד הציבורי נגד עינויים בישראל" הכריז, לא פעם, אלא פעמיים בשבוע שעבר ש-1,400 אזרחים פלסטינים נהרגו במבצע "עופרת יצוקה" (פעם אחת בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל ופעם שניה בטור ב"מעריב"), החרתה החזיקה אחריו ביתר שאת מוריה שלומות, מי שכיהנה בעבר כמזכ"לית "שלום עכשיו" וכיום, בין השאר, פובליציסטית ב"ישראל היום".

בטורה מה-8.4.11 ("המראה אינה משקרת"), כתבה שלומות אגב מאמר החרטה של ריצ'ארד גודסטון:

גולדסטון יכול להתחרט ולראות בפרספקטיבה שונה את הרג 1,500 האזרחים בעופרת יצוקה – אבל השאלה היא מה אנחנו אומרים לעצמינו. מה אומר לנו המצפון שלנו.

שלומות לא רק העלתה את כמות האזרחים הפלסטינים שנהרגו במלחמה בעזה, היא אף העלתה את כמות ההרוגים בכלל – גם אם מכלילים את ההרוגים הישראלים.

נזכיר שוב את הנתונים: על פי המקסימליסטים – "המרכז הפלסטיני לזכויות אדם" – נהרגו במבצע 1,419 פלסטינים, מתוכם 918 אזרחים. על פי נתוני "בצלם" נהרגו במבצע 1,385 פלסטינים, מתוכם 762 אזרחים. על פי צה"ל נהרגו במבצע 1,166 פלסטינים, מתוכם 295 אזרחים ו-162 שהסטטוס שלהם "אינו ברור".

כדאי גם להזכיר, כשבאים לבחון את הנתונים, כי החמאס הודה שכ-700 חמושים נהרגו במבצע, מספר התואם את גרסת צה"ל.

למרות שהמספר 1,400 הוא המספר שהתקבע בשיח הבינלאומי בנוגע לכמות ההרוגים הפלסטינים במהלך "עופרת יצוקה", לא נהרגו 1,400 אזרחים. בטח לא נהרגו 1,500 אזרחים, כי לא נהרגו 1,500 בני אדם במהלך המבצע.

אם ישי מנוחין ומוריה שלומות, שני אנשים אינטליגנטים וידענים ללא ספק, מסוגלים לטעות בגסות שכזו, יש לכך שני הסברים אפשריים: 1. רישול בכתיבה, דבר שאינו מהווה תירוץ לציון עובדות מסולפות. 2. אמונה אמיתית בשקר שהם כותבים. שתי האופציות חמורות במיוחד במקרה של ישי מנוחין שכן הארגון בראשו הוא עומד, "הועד הציבורי למניעת עינויים בישראל", העיד בפני ועדת גולדסטון וסיפק לה נתונים. ניתן רק לתאר בכמה פורומים, פאנלים והרצאות נוספות חזר מנוחין על השגיאה העובדתית.

החומרה שבכתיבה המסולפת של מנוחין ושלומות לא נוגעת רק לעובדה הפשוטה שמדובר בנתונים שגויים ושקריים. הודעת החמאס לגבי כמות החמושים ההרוגים מחזקת את גרסת צה"ל. ההבדל בין 295 אזרחים הרוגים לבין 918 הוא דרמטי ומשמעותי בכל הנוגע לטענות על ירי חסר הבחנה, או לסירוגין ירי מכוון על אזרחים על יד צה"ל.

אם שני אישים ישראלים כותבים על 1,400 ו-1,500 "אזרחים" הרוגים הם רק מגבים ומחזקים את השיח המעוות והלא רציני הנוסב סביב "עופרת יצוקה", אשר לא מעוניין באמת ובתמים בחקר האמת (ועל כן מתעלם בנונשלנטיות או מתרץ תירוצים בנוגע להודאת החמאס), אלא בהעמדתה האוטומטית של ישראל על דוכן הנאשמים.

למרות שהם בודאי חושבים אחרת, מנוחין ושלומות לא עושים טובה לא לעצמם, לא לישראל, לא לפלסטינים ולא לחקר האמת. אם כבר, הם רק מרחיקים את האמת העובדתית, תוך כדי שפיכת דלק למדורה ממנה ניזונים הצועקים והמאשימים את ישראל בפשעי מלחמה.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות