עיתונאים ממשיכים להמציא חרמות

לפני כשבועיים דווח ב-ynet כי על פי עיתון הולנדי, שתי רשתות שיווק גדולות בהולנד פתחו בחרם כנגד מוצרים שמקורם בהתנחלויות, וכי רשת שלישית שוקלת גם היא צעד דומה. כך ynet:

 

לפי דיווח באתר האינטרנט של העיתון "TROUW", שתי רשתות השיווק הגדולות שהודיעו כי הן לא מוכרות יותר מוצרים מההתנחלויות הן "אלדי" (ALDI) ו"הוחווליט" (HOOGVLIET)… הרשת השלישית שעושה הבחנה בין מוצרים מישראל היא "יומבו" (JUMBO).  

בשיחה שערך העיתון עם כמה סופרמרקטים בהולנד, אישרו נציגי רשתות השיווק המוזכרות את דבר החרם. רשת אלדי אף דרשה מספקיה שלא יעבירו יותר מוצרים מההתנחלויות. דובר הרשת ציין בתגובתו לדברים כי אלדי לא מעוניינת שמוצריה "יהוו באיזושהי צורה חלק מדיון ציבורי".

 

אולם מסתבר שבדומה לחרם האירופי שלא היה, גם כאן החרם איננו קיים אלא בראשו של הכתב. הבלוגר Elder of Zion מצא כי דובר רשת השיווק HOOGVLIET הכחיש מאוחר יותר את דבר החרם ואף אמר שהרשת כועסת מאד על הפרסום השגוי. מעבר להכחשה, רשת השיווק גם טרחה להסביר את מקור הטעות – העיתון ההולנדי אשר פרסם את הידיעה על החרם העביר אל הרשת את השאלה הפשטנית הבאה: "האם אתם מוכרים מוצרים אשר מקורם בהתנחלויות?". לשאלה זו, בה אין אזכור למילה "חרם", ענתה רשת השיווק, אולי בתמימות מסוימת, בשלילה, שכן באופן עובדתי אין להם מוצרים מיהודה ושומרון, ללא קשר לחרם כלשהו.

 

הרשת השנייה,ALDI, הכחישה גם היא את הדיווח לפיו יש לה מדיניות של חרם, אם כי במקרה הנ"ל מקור הטעות הוא במידע מוטעה שהעבירה הרשת, ולא בעיתונאי.

 

הרשת השלישית, JUMBO, הודיעה אף היא כי אין לה מדיניות של חרם, וכי היא בוחרת את המוצרים שלה רק על בסיס איכות, מחיר וזמינות, ולא על בסיס שיקולים פוליטיים. הרשת מסרה כי היא אמנם ביקשה מספקים ישראלים לציין אם מקור המוצרים שלהם הוא מהשטחים, אך הדבר איננו נובע מכל רצון לחרם, אלא כהכנה לקראת האפשרות כי הולנד תחוקק חוק המחייב סימון מוצרים שמקורם מהשטחים. אם הם מחרימים, מדוע הם ממשיכים לשווק מוצרים מיהודה ושומרון?

 

במקרה הנ"ל, המקור של הסילוף הוא של העיתון ההולנדי ולא של ynet, אשר בסך הכלל ציטט ממנו. אולם כפי שכתב ynet הצליח למצוא את הידיעה על החרם, כלום לא יכול היה למצוא גם את ההכחשות הגורפות של שלושת רשתות השיווק?

 

 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות