ציונים מתנחלים או לא?

אלדד יניב מתבלבל קצת בנוגע להיסטוריה של ההתיישבות הציונית.

ציונים מתנחלים או לא? (25.5.2010)

אלדד יניב, ממחברי "המניפסט הציוני" מטעה את קוראי "הארץ" בטור מה-25.5.2010 ("ציונים אינם גזענים"). בתגובה לטור של ישראל הראל בו טוען הראל כי "דין עפרה כדין חומה ומגדל", כותב יניב:

הראל טוען, כי דין עפרה כדין חומה ומגדל, שההתנחלות היום היא המשך החלוציות של אז. אלא שכאשר דוד בן-גוריון והיישוב עודדו התיישבות מתחת לאף של הבריטים הם ביססו את הריבונות היהודית ויצרו רוב באזורים שהעולם ייעד למדינה היהודית. כשהראל וחבריו מתנחלים הם חותרים תחת הריבונות של מדינת היהודים וגבולותיה המוכרים בידי העולם.

אך מה לעשות, ההיסטוריה קצת שונה. למעשה, יישובים רבים מתקופתו של בן גוריון הוקמו באזורים אשר יועדו למדינה ערבית עפ"י תכנית החלוקה של האו"ם מ-1947. יישובים אלה כוללים בין השאר את נהריה, מצובה, חניתה, בן-שמן, רבדים, הרטוב, כפר-עציון, משואות יצחק, ניצנים, יד מרדכי, כפר דרום ועוד, כפי שניתן לראות במפה:

גם אם יניב יטען בצדק שרוב היישובים הנ"ל נבנו לפני נובמבר 1947, זה עדיין לא מסתדר עם הטענה שהיהודים בנו "באזורים שהעולם ייעד למדינה יהודית". לאלו אזורים הוא מתכוון? לפי איזו תכנית? של וועדת פיל? של הצהרת בלפור? ההנחה היא כי כוונתו לתכנית החלוקה של האו"ם מ-1947. אם כך, לפני התכנית, לא היו אזורים מוסכמים ש"מיועדים" למדינה יהודית, והיהודים פשוט בנו איפה שרק אפשר, ואחרי תכנית החלוקה, היישובים הנ"ל כבר ממילא היו מצויים בתוך השטח שיועד למדינה ערבית.

 


למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות