רקטות רפאים

לסבב ההסלמה האחרון בדרום יש כרונולוגיה מאד ברורה. ובכל זאת, יש עיתון אחד בישראל שמסרב כנראה לקבל את הכרונולוגיה הזאת, ומתאר את סדר האירועים באופן הפוך להתרחשותם במציאות.

לסבב ההסלמה האחרון בדרום יש כרונולוגיה מאד ברורה. ובכל זאת, יש עיתון אחד בישראל שמסרב כנראה לקבל את הכרונולוגיה הזאת, ומתאר את סדר האירועים באופן הפוך להתרחשותם במציאות.

כבר יומיים ברציפות, עיתון 'הארץ'  מטעה את קוראיו בנוגע לכרונולוגיה של ההסלמה הביטחונית בדרום הכוללת ירי רקטות מעזה לישראל ומתקפות של חיל האוויר על עזה.

ביום שלישי (19.6.12) עיתון 'הארץ' באנגלית ערבב את סדר האירועים שיצרו את ההסלמה שהחלה ביום שישי בירי חסר תקדים של טילי גראד לעבר מצפה רמון ועובדה. כך נכתב בעיתון המודפס:

תרגום:

בשישי בלילה, רקטות נורו לכיוון עובדה ומצפה רמון… שרידי רקטה 12 מ"מ (הטעות במקור. צ"ל 122 מ"מ) נמצאו בשבת בבוקר סמוך לעובדה, צפונית לאילת.

שעות קודם לכן, ישראל פתחה בשתי מתקפות אוויריות ברצועת עזה, אשר פצעו חמישה פלסטינים, כולל אשה וביתה, לדברי פקידים ותקשורת מקומית.

אם כן, עיתון 'הארץ' סיפר לקוראיו בחו"ל שישראל ביצעה תקיפה אווירית על עזה בה נפצעו חמישה פלסטינים, וכעבור מספר שעות פלסטינים ירו רקטות על עובדה ומצפה רמון. אלא שהדיווח הנ"ל מציג את האירועים בדיוק הפוך מאופן התרחשותם במציאות. התקיפה האווירית בה נפצעו חמישה פלסטינים התרחשה ביום שני לפנות בוקר, לאחר שמחבלים ביצעו פיגוע בגבול סיני בו רצחו אזרח ישראלי, ובודאי לאחר שיגור הרקטות לעבר עובדה ומצפה רמון, ולא ביום שישי כפי שנכתב בגרסה המודפסת של העיתון.

ראוי לציין שבדיווח מוקדם יותר באתר האינטרנט של 'הארץ', המתקפה של חיל האוויר הוצגה במקומה הכרונולוגי. אולם מה שניתן לפתור אולי כטעות בעריכה במהדורת 'הארץ' באנגלית מתגלה כבעיה עמוקה יותר בהצגת עובדות, הפעם גם במהדורה בעברית וגם בזו באנגלית.

כך דיווחו אתמול עמוס הראל ואבי יששכרוף בעמוד הראשי של 'הארץ':

בפעם הראשונה לאחר יותר משנה, קיבל על עצמו החמאס אחריות לחלק ניכר מהירי. שיגור הרקטות החל שלשום, לאחר שבשתי תקיפות של חיל האוויר ברצועה נהרגו ארבעה חמושים, ביניהם לפחות פעיל אחד של החמאס.

כפי שכבר כתבנו, שיגור הרקטות לא החל שלשום (שני) לאחר שתי תקיפות של חיל האוויר, אלא ביום שישי עם הירי לכיוון עובדה ומצפה רמון.

אבל אפילו זה לא מדויק, וכאן מתגלה הבעיה האמיתית. למעשה שיגור הרקטות לא "החל" גם ביום שישי, מכיוון שהוא מעולם לא הופסק. מראשית 2012 נורו 289 רקטות מעזה לישראל, ממוצע של למעלה מרקטה ליום.

לא רק שעובדה זו כמעט ולא זוכה להד תקשורתי, אלא שאופן הדיווח של 'הארץ' השבוע מייצר את התודעה המוטעית כי ירי הרקטות מעזה לישראל מהווה תגובה למתקפות ישראליות, דבר העומד ביחס הפוך לחלוטין למציאות.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות