תנועת החרם:1, 'ישראל היום' ו'הארץ':0

סיבוב תעמולתי יפה עשתה תנועת ה BDS על גבם של העיתונים 'ישראל היום' ו'הארץ'. כל צד ילמד מהפרשה את לקחיו

פשיטת השייטת על המאווי מרמרה. הוצאו צווי מעצר?

 

הנה סיפור בשלוש מערכות:

במערכה הראשונה, באדיבות העיתון 'ישראל היום', מדווחת משטרת דרום אפריקה על הוצאת צווי מעצר לבכירי צה"ל בעקבות אירועי המרמרה: (דרום אפריקה: צווי מעצר נגד בכירים בצה"ל" 17.11):

דרום אפריקה הוציאה צווי מעצר נגד ארבעה מפקדים ומפקדים לשעבר בצה"ל בשל פרשת ההשתלטות על האונייה הטורקית מרמרה בשנת 2010…

בהודעה שפירסמה מנהלת יחידת חקירת הפשעים הקשים בדרום אפריקה נמסר כי במידה ומי מהאישים יגיע למדינה הוא יעצר מיד עם כניסתו. המנהלת הודיעה כי צווי המעצר הועברו אל ביקורת הגבולות כבר בחודש ספטמבר.

במערכה השניה, באדיבות עיתון 'הארץ' ("דרום אפריקה הוציאה צווי מעצר נגד אשכנזי ובכירים נוספים שהיו מעורבים בפשיטה על המרמרה", 17.11) כבר מוטל ספק משמעותי, הנובע מהמקור לידיעה, שאינו משטרת דרום אפריקה, אלא תנועת ה BDS, שבעבר כבר נתפסה בהפרזות ובבדיות:

 משטרת דרום אפריקה הוציאה צווי מעצר לארבעה בכירים לשעבר בצה"ל, בעקבות מעורבותם באירועי המרמרה ב-2010, כך הודיעה הערב (שלישי) תנועת BDS המקומית.

המערכה השלישית, האפילוג אם תרצו, מובא באדיבות אתר ynet (וכן אתרים נוספים) והוא סותם את הגולל על הברווז העיתונאי, באמצעות הכחשה גורפת של משטרת דר' אפריקה:

חמש שנים וחצי אחרי, עדיין מורגשים הדי ההשתלטות על אוניית המרמרה : משטרת דרום אפריקה הכחישה היום (ג') ידיעות שפורסמו ולפיהן הוציאה צווי מעצר נגד ארבעה קצינים בכירים לשעבר בצה"ל …דובר המשטרה במדינה, האנגוואני מולאודזי, אמר: "אין בכך כל אמת. שום צווי מעצר לא הוצאו עבור אף אחד מהשמות הללו".

באתר 'הארץ'באנגלית  (אך משום מה, טרם באתר בעברית) הוסיפו לידיעה עדכון לפיו גם ארגון ה-BDS, שפרסם את הידיעה המקורית, חזר בו והסביר כי מדובר בצווי מעצר שהוצאו בטורקיה.

את אליפות הברווז, אם כן, לוקח הפעם 'ישראל היום' שכה מיהר עם פרסום הידיעה הדרמטית, עד שבחר לוותר אפילו על ההסתייגות המתבקשת, שלא לדבר על הצלבה ראשונית עם משטרת דרום אפריקה, לה יוחסה ההחלטה. גם 'הארץ', שייחס את הידיעה למקורה הנכון – תנועת ה BDS, היה חוסך מעצמו את המבוכה, לו היה מוודא את העניין עם המשטרה הדרום אפריקנית, טרם שהפריח לחלל את ברווזו.

 

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
Loading Gif... לפתיחת כל התגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות