איתן הבר מעדיף פשטנות על מורכבות

איתן הבר מדגים טכניקה באמצעותה מתאימים את המציאות להשקפת עולם ספציפית. 'פרספקטיבה' מדגימה כיצד ניתן להתאים את אותה המציאות להשקפת עולם הפוכה.

מאמר מאת איתן הבר, המתריע מפני תוכנית שיכפו האמריקנים על הישראלים והפלסטינים לסיום הסכסוך ("לא רצינו לשמוע", ידיעות אחרונות, 5.11, עמ' 4), מהווה המחשה טובה לטכניקה עיתונאית רווחת במקומותינו, לפיה ניתן "להתאים" את המציאות להשקפתו הפרטית של הכותב, ואיך ניתן, באמצעות "התאמה" הפוכה, לבסס ולהוכיח השקפת עולם נגדית באותם הנושאים בדיוק.

 

במאמרו פוסק הבר שני פסוקים מוחלטים, שדיון בהם, מזווית הפוכה, מעלה תמונה יותר מורכבת. הפסוק הראשון הוא זה שלפיו:

 

אין הם [האמריקנים] מכירים בירושלים כבירת ישראל.

 

הפסוק השני הוא זה שלפיו:

 

כמעט כל ראשי הממשלות בישראל, מגולדה מאיר וצפונה פחדו, אפילו פיזית, מאנשי ההתיישבות בשטחים ובחרו להתעלם מאזהרות האמריקאים. אחד, שניסה להתחשב במדיניות האמריקאית, נרצח.

 

האומנם לא מכירים האמריקנים בירושלים כבירת ישראל? גם כאן התשובה מורכבת בהרבה מאמירתו הפסקנית של הבר. אומנם שגרירות ארצות הברית שוכנת בתל אביב ולא בירושלים, כביטוי לאי ההכרה האמריקנית בירושלים כבירה, אולם עובדה זו, לפחות פורמלית, נתפסת כזמנית. חוק שגרירות ארצות הברית בירושלים, שחוקק הקונגרס האמריקני בשנת 1995, מכיר בירושלים כבירת ישראל משנת 1950, כ"מרכז הרוחני של היהדות", וכעיר ש"אוחדה" במלחמת ששת הימים. החוק קובע כי "יש להכיר בה כבירת ישראל" ומורה לממשל האמריקני להעביר אליה את השגרירות מתל אביב לא יאוחר מתאריך 31.5.1999. סעיף בחוק מותיר לנשיא האמריקני אפשרות לדחות את העברת השגרירות מידי שישה חודשים, וכך אכן עושים מאז כל הנשיאים האמריקנים (לאחר שבמהלך הקמפיין רבים מהם מבטיחים, איש בתורו, להעביר את השגרירות לירושלים). ב-2003 פרסם הקונגרס האמריקני הצהרה המאיצה בממשל ובנשיא ליישם את החוק ולהעביר את השגרירות, אולם עד כה, כידוע, ללא הצלחה. להגיד, אם כך, שהאמריקנים לא מכירים בירושלים כבירת ישראל, יהיה מדויק כמו להגיד שהם כן מכירים בה.

 

האומנם מפחד המתנחלים בחרו כל ראשי הממשלות בישראל, מגולדה מאיר וצפונה, להתעלם מאזהרות האמריקנים? האומנם היה זה רק רבין שלא התעלם ולכן ונרצח? גם כאן ניתן להצביע על תקדימים היסטוריים, ולתלות בהם מסקנה הפוכה משל הבר. גולדה מאיר פעלה בעד המתווה האמריקני ליוזמת השלום של הנשיא המצרי סאדאת. את הסכם השלום עם מצרים, בתיווכו הפעיל של הנשיא האמריקני קרטר, ותחת חסותה המלאה של ארצות הברית, הוביל יורשה, ראש הממשלה בגין עד לכינונו המלא. בהמשך הציג יורשו בתפקיד, יצחק שמיר, בפני האמריקנים את יוזמת השלום שלו ושל פרס, שכיהן עמו ברוטציה. נתניהו, בכהונתו הראשונה חתם על הסכם וואי; ברק, מחליפו, גם הוא לא "התעלם מאזהרות האמריקנים" והלך לבירור יסודי של סיכוי לשלום עם הפלסטינים בוועידת קמפ דיוויד; שרון, בתורו, הלך לתוכנית ההתנתקות, עליה כתב לו בוש שהיא "נועזת ואמיצה"; אחריו היה זה אולמרט, שהלך באנאפוליס רחוק עוד יותר עם חוסר ההתעלמות שלו מהאזהרות האמריקניות; ונתניהו, יורשו של אולמרט, בכהונתו השלישית כראש ממשלה, מנהל בעצם ימים אלה מו"מ שכל כולו חוסר התעלמות מהאזהרות האמריקניות, ושבגינו כתב הבר שרק ראש ממשלה אחד לא התעלם מהאזהרות האמריקניות, ולכן נרצח. 

 

בכל האמור לעיל אין כדי להגיד שאיתן הבר טועה או מטעה, אלא להדגים כיצד ניתן, באותה מידת דיוק ונאמנות לאמת, להסיק מסקנות סותרות על אותו העניין – הבר אומר שהאמריקנים לא מכירים בירושלים? אפשר בקלות להוכיח איך הם דווקא כן מכירים, ואף מפעילים באמצעות בתי הנבחרים שלהם לחץ רצוף על הממשל לבטא הכרה זו באופן הבולט ביותר האפשרי. הבר טוען שכל ראשי הממשלה חוץ מרבין התעלמו מהאמריקנים וסירבו ליוזמות השלום שלהם? מה לעשות והנתונים מעידים על ההיפך המוחלט? המציאות מורכבת, מר הבר. תן למורכבות את הכבוד המגיע לה.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות