לא בן-אדם, מתנחל

רק אתמול פרסמנו כי עיתון 'הארץ' הוא היחיד שכלל לא טרח לפרסם במהדורה המודפסת שלו את הידיעה על מותם של אשר ויהונתן פלמר בתאונה שהתרחשה כתוצאה מיידוי אבנים אל עבר מכוניתם בכביש 60.

האירוע הועצם מבחינה תקשורתית לאחר שהמשטרה חזרה בה מקביעתה הראשונית כי מדובר בתאונה רגילה, וקבעה כי מדובר בפיגוע. אולם גם היום המשיך 'הארץ' להצניע את הסיפור ולדווח עליו רק בשולי החדשות.

שינוי גרסת המשטרה זכה לכותרת בעמודי השער של כל העיתונים היומיים לצד תמונה של ההרוגים או של האלמנה או של שלשתם ('מעריב' – "לא תאונה"; 'ידיעות' – "לא תאונה, פיגוע"; 'ישראל היום' – "פיגוע, לא תאונה"; 'מקור ראשון' – "'צה"ל לא אמר אמת לציבור'").

עיתון 'הארץ' כלל לא התייחס לאירוע בעמוד השער, אלא רק בידיעה פנימית.

אך זהו לא ההבדל היחיד. לאחר פיגועים (ולמען האמת, לעיתים גם לאחר תאונות דרכים), מקובל כי הידיעה העיתונאית כוללת או מלווה בתיאור קצר של הקרבן, משפחתו, עיסוקו וכד'. ואכן, בארבעת העיתונים הראשונים סופר על דמותו, חייו ועיסוקו של אשר פלמר, איפה יותר ואיפה פחות. ב'הארץ', לעומת זאת, המידע היחיד שסיפקו על פלמר ובנו הוא שהם היו "תושבי קריית ארבע".

קשה להשתחרר מהתחושה כי בעיתון 'הארץ' אזרחי ישראל החיים מעבר לקו הירוק אינם ראויים לאותו יחס בסיסי לו ראוי כל אזרח אחר במדינה. אם חס וחלילה קורא של 'הארץ' היה נאלץ לקרא כמה משפטים על חייו של ההרוג, אז היה קשה יותר לקטלג אותו כסתם "מתנחל" עם כל הסטריאוטיפים הנלווים למונח זה. גישה זו משתלבת היטב עם הכתיבה המכלילה ומלאת הבוז כלפי מתנחלים, המופיעה השכם וערב מעל דפי העיתון.

 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות