מדווחים על המציאות או מסתירים אותה?

הבוקר, רוב העיתונים מצאו לנכון לפרסם בעמודי השער שלהם כי וועדת המינויים לתפקידים בכירים בראשות השופט יעקב טירקל עורכת בדיקה לגבי אירוע מביך שהתרחש לפני שבע שנים לנגיד בנק ישראל המיועד, פרופ' יעקב פרנקל. מדובר באירוע בו התעורר חשד לכאורה שפרנקל גנב בקבוק בושם מחנות הדיוטי פרי של שדה התעופה בהונג-קונג.

להלן הכותרות כפי שהופיעו בשערי העיתונים:

'מעריב':

'הארץ':

'ידיעות אחרונות':

ואילו ב'ישראל היום' לא תמצאו זכר לידיעה בעמוד השער, כי אם בעמוד 23:

בכותרת של 'ישראל היום' הנגיד המיועד "עוכב" בשדה התעופה, ללא ההסבר המופיע בכותרות שאר העיתונים – בגלל חשד לגניבה. עורכי העיתון אולי קיוו שרוב הקוראים יפעלו לפי העיקרון שהקורא הממוצע מרפרף רק על הכותרות וזונח את גוף הידיעות. לטובת אלה שכן יחליטו לקרא את הידיעה, הקפידו ב'ישראל היום' שלא להזכיר את המילה "גניבה" על הטיותיה השונות, אלא להסביר כי הוא עוכב "כדי לברר אם בחפציו נמצאו בשמים שעליהם לא שילם לכאורה בדיוטי פרי".

מדוע מפחדים כל כך ב'ישראל היום' משפה מדויקת (ומעמוד השער)? פרטי האירוע, עליהם אין חולק, הם כי פרופ' פרנקל עוכב בשדה התעופה של הונג קונג בחשד לגניבה. זוהי ההגדרה של החשד, מביכה ככל שתהיה, ואין מילה מדויקת יותר לתאר אותו. נוסף על כך, תגובתו של פרנקל מובאת במלואה בכל העיתונים, כמו גם העובדה כי לא הוגש בסוף כתב אישום כלשהו והתיק נסגר.

במקום לעסוק בייפוי המציאות על מנת לשרת אינטרסים צרים, מדוע שעורכי 'ישראל היום' לא יניחו כי יש להם קוראים אינטליגנטים שמסוגלים להכיל את המציאות כמו שהיא?

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות