שום דבר חדש

בחדשות 'כאן' טענו כי "כל הממשלים האמריקנים" במשך 40 שנה קבעו שההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינ"ל". המציאות היא בדיוק (אבל בדיוק) הפוכה

התנחלות ישראלית. לפי הממשלים האמריקנים כבר כמעט 40 שנה, היא מהווה מכשול לשלום, אולם היא אינה בלתי-חוקית. צילום: גרשון אלינסון/פלאש90

כך נטען בכתבתם של כרמל דנגור ועמיחי שטיין אודות התגובות להצהרת פומפאו על ההתנחלויות, שפורסמה בחדשות כאן 11:

בהצהרה שארכה דקות אחדות, ביטל שר החוץ האמריקני פומפאו גישה אמריקנית של יותר מארבעים שנה…

מסמך הנסל, שנכתב ב- 78', קבע כי ההתנחלויות מפירות את החוק הבינלאומי. זו הייתה הגישה הנהוגה בכל הממשלים האמריקנים עד אתמול.

הקביעה שלממשלים האמריקנים השונים ישנה מסורת עקבית לפיה ההתנחלויות הישראליות בשטחים הן בלתי חוקיות, נפוצה ומוסכמת על רבים. עם זאת, מדובר בקביעה שגויה לחלוטין מבחינה עובדתית.

המציאות הפוכה לגמרי: הממשלים האמריקנים דבקים במסורת בת עשרות שנים לפיה ההתנחלויות אולי פוגעות בתהליך המדיני ומכשילות את השלום, אולם הן אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי.

אכן, חוות הדעת של הנסל מ-1978, שטענה כי ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי, אומצה על ידי ממשל ג'ימי קרטר. אולם כבר ממשל רייגן שבא לאחריו התנער מחוות דעת זו. רייגן עצמו הכריז בפברואר 1981:  

באשר לגדה המערבית, אני מאמין שההתנחלויות שם – אני לא הסכמתי עם הממשל הקודם שהתייחס אליהן כבלתי חוקיות, הן אינן בלתי חוקיות.

וכך אמר שר החוץ של הנשיא ג'ורג' ה. וו. בוש, ג'יימס בייקר, במסיבת עיתונאים שנערכה בג'דה שבערב הסעודית ב-20 ליולי 1991:

ההתנגדות שלנו לפעילות ההתנחלות נובעת מכך שהיא מהווה מכשול לשלום. בעבר, עמדתה של ארצות הברית הייתה שפעילות זו היא, למעשה, בלתי חוקית.

שאלה: אבל זו לא עמדתו של הממשל הנוכחי?

תשובה: זו לא המדיניות שלנו. לא.

ממשלי ביל קלינטון וג'ורג' וו. בוש, שהגיעו לאחר מכן, היו עקביים בטענה שההתנחלויות פוגעות קשות בתהליך המדיני ושעל ישראל להפסיק את הבנייה בהן. אולם הם לא טענו ולו ברמז כי הן בלתי חוקיות. את כברת הדרך הגדולה ביותר צעד ממשל אובמה, שטען בנאומו בקהיר שההתנחלויות הינן "בלתי לגיטימיות" ולקראת סוף כהונתו נמנע בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על ההחלטה המגנה אותן. אולם אפילו ממשל זה לא הצהיר כי ההתנחלויות בלתי חוקיות, ונותר עקבי בכך גם שנים לאחר נאום קהיר.

לסיכום: הטענה ש"כל הממשלים האמריקנים" קבעו שההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי פשוט לא מסתדרת עם העובדות ההיסטוריות. מבחינה אינטואיטיבית היא אולי נשמעת נכונה, וייתכן שזה משום שהיא נפוצה כל כך.  לאורך השנים, שוב ושוב אנשי עמותת CAMERA פנו לכלי התקשורת הבינלאומיים ודרש מהם שיבדקו את העובדות, ואלה נאלצו לפרסם תיקונים מביכים. בין כלי התקשורת האלה נמנים גם כאלה שמכירים את הממשלים האמריקנים לא פחות טוב מאנשי תאגיד 'כאן':  New York TimesBoston GlobeWashington PostTimes of LondonTimes of IsraelABC News סוכנות הידיעות AP ו'הארץ'. וזו רשימה חלקית בהחלט. כולם טענו כי הממשלים האמריקנים רואים בהתנחלויות פשע, כולם נאלצו לבדוק את עצמם לאחר הפרסום וכולם תיקנו עצמם לאחר שנוכחו בטעותם.

מכאן חדשות נמסר בתגובה: אנו עומדים מאחורי הדיווח המבוסס על העובדה כי הממשל האמריקני ביטל את תוקפו של נייר העמדה הרשמי של ארה"ב, שהיה תקף משנת 1978 ועד להצהרת פומפאו, ומכאן שמדובר בשינוי מדיניות.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות