איגוד העיתונאים הזרים: חמאס איים על עיתונאים

ישי גולדפלם

הסכר נפרץ: אגוד העיתונאים הזרים בישראל מודה שהחמאס הטריד ואיים על כתבים בעזה שביקשו לפרסם מידע שלא לרוחו

 

fenwick

בשעה טובה פרסם איגוד העיתונאים הזרים בישראל הצהרה המגנה בחריפות את האיומים וההפחדות שהפעיל חמאס כלפי כתבים זרים בעזה במהלך מבצע צוק איתן. מי שקורא את 'פרספקטיבה' כבר יודע שאין כאן חדש תחת השמש, אלא שהעובדה שהאיגוד מפרסם את הדברים באופן רשמי וברור, בהחלט מהווה צעד קדימה, בבחינת מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.

להלן תרגום ההצהרה לעברית:

איגוד העיתונאים הזרים מוחה בשפה החריפה ביותר כנגד השיטות הבוטות, הבלתי פוסקות, הכוחניות והלא-שגרתיות אותן הפעילו רשויות החמאס ונציגיו כנגד עיתונאים זרים שביקרו בעזה בחודש האחרון.

התקשורת הבינלאומית אינה ארגון הסברה (advocacy) ואי אפשר למנוע ממנה לדווח [חדשות] באמצעות הפעלת איומים או לחץ, ובכך לשלול מקוראיה וצופיה תמונה אובייקטיבית מהשטח.

במספר מקרים, כתבים זרים שפעלו בעזה הוטרדו, אוימו או תושאלו לגבי סיפורים או מידע עליו דיווחו בכלי התקשורת שלהם או באמצעות המדיה החברתית.

אנו גם מודעים לכך שחמאס מנסה לבצע תהליך "בדיקה" אשר יאפשר למעשה להכניס עיתונאים מסוימים לרשימה שחורה. איגוד העיתונאים הזרים מתנגד באופן תקיף לתהליך שכזה.

למרות שאינם אומרים זאת במפורש, ההצהרה של איגוד העיתונאים מהווה למעשה הודאה שלהם כי הכיסוי התקשורתי של הצד העזתי של מבצע צוק איתן לקה בחסר, בלשון המעטה. עם זאת, קשה להאמין שניתן יהיה לתקן את הנזק התודעתי שהכיסוי הלקוי כבר הספיק לעשות.

ההצהרה גם מגחיכה את נסיונו של אנשיל פפר לטעון ב'הארץ' כי הטענה על הפחדת העיתונאים היא המצאה של ישראל. "מדובר במחלוקת מומצאת" מצטט פפר עיתונאי אחד בעילום שם. "זאת טענה שטותית" מצוטט עיתונאי עלום שם נוסף לגבי השאלה כיצד לא הצליחו עיתונאים לתפוס אפילו שיגור אחד של רקטות (חוץ מכתב הודי אחד). רגע לאחר שפפר התאמץ למצוא עיתונאי או שניים שיעידו כי מדובר בשטויות לכאורה (למה?), בא איגוד העיתונאים ושומט את השטיח מתחת לרגליו.

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

9 + 17 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים