אנחנו במסך עשן

חנן עמיאור

מילא שלכל עיתון יש אג'נדה ודעה בהקשר לנסיעתו הצפויה של נתניהו לנאום בקונגרס; אבל כשמתבלים את הדעות עם מידע שגוי עובדתית, זה כבר זלזול בקוראים

 

נתניהו נואם בקונגרס האמריקאי, 2011 (פלאש 90)

נתניהו נואם בקונגרס האמריקאי, 2011 (פלאש 90)

 

נאומו הצפוי של נתניהו בקונגרס בראשית חודש מארס, מעורר רגשות עזים משני צדי המתרס, ובהתאם, גם מסוקר בהרחבה. אלא שבניסיון לעשות נפשות בעד הנאום ונגדו, חוטאת התקשורת בפרסום דיווחים שאינם עולים בקנה אחד עם המציאות, או, בפשטות, לא נכונים.

מצד אחד, למשל, העיתון 'ישראל היום', המעוניין להמעיט בערכה של כוונת חברי קונגרס דמוקרטיים להיעדר מהנאום המתוכנן כצעד הפגנתי. לדברי העיתון, מספר החברים שהודיעו על היעדרותם הצפויה, נוסף לסגן הנשיא ג'ו ביידן, הוא שלושה ("ביידן לא יהיה בקונגרס בזמן נאומו של נתניהו", 8.2, עמ' 9).

המציאות, מסתבר, מעט שונה. האתר הפוליטי האמריקני The Hill אסף ופרסם את הצהרותיהם של 13 חברי קונגרס דמוקרטיים, בדבר כוונתם להיעדר מהנאום.

מצד שני, למשל, עיתון 'הארץ', המתנגד בחריפות לכוונת נתניהו לנאום בקונגרס, ואשר מעוניין להדגיש את ההתנגדויות שמעוררת כוונת ראש הממשלה לנאום. לפי פרסום ב'הארץ', "אפילו באייפא"ק, השדולה הפרו־ישראלית, שתמכה בנתניהו מטוב ועד רע לאורך השנים, סבורים כי לא ניתן להגן על החלטתו [לנאום בקונגרס, ח"ע]."

גם כאן, מסתבר, אין קשר בין הדיווח למציאות. באתר האקטואליה Politico, מצוטט דובר איפא"ק, מרשל ויטמן, כמבטא את עמדת הארגון התומכת ללא סייג בנאום: "אנו מעודדים את כל חברי הקונגרס לנכוח במליאה בזמן נאומו החשוב של ראש הממשלה הישראלי".

המסקנה: הסיפור מספיק עסיסי גם ככה, אין טעם לקלקל אותו בהגזמות מיותרות.

הוסף תגובה

4 תגובות

 1. אסף כ"ץ

  בישראל היום מדובר במספר הסנטורים, לא במספר חברי בית הנבחרים. זה עדיין מטעה, אבל לא מדובר בשקר.

  הגב
 2. איתן

  יש 535 חברי קונגרס. ומתוכם 100 סנאטורים. אז 2.5 אחוזים מהקונגרס מחרים את נתניהו. זה לגמרי דורש כתבה שלימה בידיעות.

  הגב
 3. משה מיכאל

  אל תגזימו גם אתם. מדובר ב 2.5 אחוזים (בלבד!) שיחרימו נאום של נתניהו ולא את נתניהו עצמו. הלוואי על נתניהו שבכנסת ישראל יהיו לו כל כך מעט מחרימי נאום.

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

20 + 7 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים