דיווח, חצי דיווח, אפרטהייד אחד מהיר

גדעון שביב

ערוץ 10 דיווח על דו"ח בינלאומי חמור במיוחד נגד ישראל. הנה מה שהוסתר ולא הוזכר בדיווח אף ברמז

 

אפילו הפלסטינים כועסים על הקיצוניות שלו. ריצ'ארד פאלק (צילום: UN Watch)

 

גולשי אתר נענע 10 קראו אתמול דיווח של חדשות 10 (סוכנות של האו"ם: "ישראל מנהלת משטר אפרטהייד", 15.3) אודות דו"ח שפרסם ארגון של האו"ם  בשם "הוועידה הכלכלית-חברתית של מדינות מערב אסיה".

הדו"ח הקיצוני ביותר בעוינותו לישראל, מאשים אותה כמובן באפרטהייד. לבד מתגובה חריפה וצפויה של ח"כ יאיר לפיד להאשמות, וכן התנערות דובר האו"ם מהדו"ח שנערך "ללא התייעצות עם המזכירות", הוא הובא לגולשים בנייטרליות מוחלטת, ללא אף מילת הסתייגות, רקע, או ביקורת.

על כן, כשירות משלים לגולשי נענע 10, הנה כמה עובדות ש"נשמטו" מהדיווח:

מבין 18 המדינות החברות בארגון לפחות 12 כה עוינות את את ישראל, עד שאינן מכירות כלל בקיומה.

הראשון והעיקרי ברשימת מחברי הדו"ח הוא המשפטן ריצארד פאלק, בעבר הממונה מטעם האו"ם על "זכויות האדם בשטחים הפלסטינים הכבושים מאז 1967" . ב'פרספקטיבה' כבר נכתב עליו בהרחבה בעבר. הנה מקצת מפעלותיו של פאלק, להם לא תמצאו רמז וזכר בדיווח בערוץ 10:

1. בשנת 2011, פרסם פאלק בבלוג שלו קריקטורה של כלב "יהודי" משתין על Lady Justice:

falk lady justice

 

בהתחלה הכחיש כי הוא שפרסם את הקריקטורה האנטישמית (כלומר שיקר), ולאחר מכן פשוט מחק אותה מהבלוג שלו. הוא טען גם כי אינו מבין מדוע יכולה הקריקטורה להיתפס כאנטישמית. בעקבות כך, קראה נציגת ארה"ב במועצת זכויות האדם של האו"ם להתפטרותו של פאלק מתפקידו:

… ארה"ב מבקרת לעתים קרובות את גישתו של מר פאלק כלפי המנדט שלו, כולל מבטו החד-צדדי בעל האופי הפוליטי על המצב בישראל ובשטחים הפלסטיניים. אנו מקווים כי הוא יתפטר, תוך הכרה בכך שהסטאטוס המתמשך שלו כבעל מנדט מהאו"ם מהווה כתם במערכות האו"ם.

ארה"ב מחויבת עמוקות למטרה של זכויות אדם. פרסומיו הפוגעניים ודיווחיו המוטים של מר פאלק אינם עושים דבר על מנת לקדם זכויות אדם של פלסטינים או ישראלים, או על מנת לקדם את השלום באזור.

2. פאלק תמך (ולאחר מכן הכחיש שתמך) בתיאוריית קונספירציה הגורסת כי ממשלת ארה"ב עומדת מאחורי אסון התאומים, ולא ארגון טרור איסלאמיסטי. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, הבוס של פאלק, גינה בחריפות את התבטאויותיו של פאלק.

לאור התבטאויותיו ולאור השוואה שערך פאלק בין ישראל לנאצים (הכתבה המקורית הוסרה מהאינטרנט), אמר ג'ון בולטון, לשעבר שגריר ארה"ב באו"ם, לגבי תפקידו של פאלק:

הוא נבחר מסיבה מסוימת, והסיבה הזו היא שלא תהיה הערכה אובייקטיבית – המטרה היא למצוא עוד תחמושת על מנת לרדוף את ישראל.

3. המשלחת הפלסטינית באו"ם התלוננה בעבר בפני האמריקאים על הטעויות הרבות של פאלק,על יחסו האוהד לחמאס, ועל הנטייה שלו להשוות ביi ישראל לבין הנאצים.

האם היה זה מוגזם לצפות מערוץ 10 לנהוג כרבים אחרים ולהעניק לקוראים את הרקע המתבקש לדו"ח עליו דיווחו?

 

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

five − 5 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים