הדמוקרטיה בסכנה! (סליחה, בסכנות)

גדעון שביב

לאחרונה נשמעות מכל כיוון התראות על סכנה להמשך קיומה של הדמוקרטיה. אנחנו חרדים לדמוקרטיה, ולכן קיבצנו עבורה את האיומים העיקריים, שתתמודד

 

מתוך הכתבה "חוקי החרום בישראל", קול העם 06.1.49 ככל הנראה הפעם הראשונה בו תוארה סכנה לדמוקרטיה הישראלית.

מתוך הכתבה "חוקי החרום בישראל", קול העם 06.1.49 ככל הנראה הפעם הראשונה בו תוארה סכנה לדמוקרטיה הישראלית.

 

הביטוי "סכנה לדמוקרטיה" הפך למושג שגור בשיח הפוליטי הישראלי.  כשירות לציבור מגישה 'פרספקטיבה' רשימה חלקית מהשנה האחרונה של סכנות המאיימות על הדמוקרטיה הישראלית:

על פי פרקליט המדינה שי ניצן, הסדרה "צל של אמת" על רצח תאיר ראדה היא "סכנה ממשית לדמוקרטיה".

מנגד, טוענים יוצרי הסדרה שדווקא "מי שחושב שחופש הביטוי הוא סכנה לדמוקרטיה ייתכן והבעיה נעוצה בו."

בהקשר אחר, בפסילת בג"ץ את שידורה של סדרה אחרת אודות  רצח רוז פיזם, ראו יוצרי "צל של אמת" את החלטת בג"ץ כ"סכנה לדמוקרטיה".

עו"ד נדב העצני מזהיר "כאשר עיתונאים הופכים לפרולטריון זועם ומטעים את הציבור מכיוון שהם לא מרוויחים מספיק" מדובר ב"סכנה לדמוקרטיה".

עומר כביר בכלכליסט רואה את הסכנה לדמוקרטיה דווקא במאגרים הממשלתיים: "תרבות המאגרים היא סכנה לדמוקרטיה".

שרת המשפטים אילת שקד "סבורה כי התערבותן של מדינות זרות במשטרה ובמדיניותה של מדינה אחרת (אפרופו חוק העמותות, ג"ש)  הן הן הסכנה האמיתית לדמוקרטיה".

ה'וושינגטון פוסט' משיב לשקד במאמר מערכת אודות חוק העמותות. כותרתו: "סכנה לדמוקרטיה הישראלית."

כתבת 'ישראל היום' אמילי עמרוסי מזהירה מפני השמאל הקיצוני, "העם בעיניהם הוא סכנה לדמוקרטיה."

בעיני רכז הפעילות בכנסת של "המשמר החברתי", "ועדת השרים לחקיקה אינה רק סכנה לדמוקרטיה, היא מבטאת את התפרקותה בפועל של הדמוקרטיה בישראל. "

קרני אלדד, כתבת 'מעריב'  מסמנת את השופטים:  "שופטים שפוסקים על פי ראייתם התמיד שמאלנית, מפני פקידים ערלי לב, מפני אלו הטוענים לסכנה לדמוקרטיה, כשהסכנה היא בהם בדרך כלל. "

ח"כ עפר שלח מזהיר ממינוי אילת שקד לשרת המשפטים: "יש אג'נדה בקרב מפלגות הקואליציה, ששואפות לערער את האיזון הרצוי בין המערכת הפוליטית לזו השיפוטית. זה מסוכן לקיומה דמוקרטי של מדינת ישראל"."

אבירמה גולן ופרופ' מוחמד אמארה מזהירים: הירי במחבלת בתחנת האוטובוס בעפולה משקף סכנה לדמוקרטיה הישראלית.

קמפיין "השתולים" של "אם תרצו" הוא בעיני אמ"י "סכנה לדמוקרטיה."

לדעת ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) הצעת חוק של ח"כ שולי מעולם להוצאת ארגון "שוברים שתיקה" אל מחוץ לחוק, "היא סכנה לדמוקרטיה הרבה מעבר לסכנות שהימין מייחס לשוברים שתיקה."

בכינוס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בנושא "עשור להתנתקות" הסביר ח"כ (כתוארו אז) ינון מגל, ש"הדרה של אוכלוסיות מעמדות מפתח היא סכנה לדמוקרטיה"."

נערי תג מחיר מ'חתונת השנאה', הם, לדעת ראש מועצת קדומים, חננאל דורני, "חבורה שהיא סכנה למדינה, סכנה לדמוקרטיה וסכנה לחברה הישראלית."

לא לדעת ח"כ בצלאל סמוטריץ', שבתגובה לתנאי המעצר הקשים של החשודים ברצח בדומא, מתפלסף: "המשוואה בין עבריינות לטרור מסוכנת לדמוקרטיה".

מתווה הגז או החשש למונופול הגז? "סכנה לדמוקרטיה". (מספר פעמים רב)

עו"ד צבי האוזר, מזכיר הממשלה לשעבר, מסמן את חוסר האמון: "אם יש סכנה לדמוקרטיה הישראלית, זהו חוסר האמון ההולך וגובר מצד האזרחים כלפי כל מערכת השלטון".

לדעת ראש הממשלה בנימין נתניהו כתבה של "המגזין" בערוץ 10, שפקפקה ביכולתו לכהן בו זמנית במספר משרדי ממשלה, היא הסכנה עצמה: "כתבתכם מגמתית ומסולפת ומהווה עדות טובה לסכנה האמתית לדמוקרטיה:"

ויש עוד סכנה לדמוקרטיה: הסרט הקומי "הוא חזר" בו אדולף היטלר חוזר לגרמניה בת זמננו, לדעת מבקר הקולנוע אמיר בוגן "הכוח המפתה של הפאשיזם, גם כשהוא מוגש קר וציני, הוא סכנה לדמוקרטיה. "

הוסף תגובה

6 תגובות

 1. מצ'לס

  הכותב מערבב התבטאויות היסטריות של חוששים לדמוקרטיה, והתבטאויות מזלזלות (הדומות בנימתן לכיוון של הכותב) האומרות-"ההיסטרים מתיימרים לדאוג לדמוקרטיה – אבל האמת …". הלא מדובר בהפכים גמורים.

  דוגמאות מהמובא לעיל לסוג השני:
  קרני אלדד, כתבת 'מעריב' מסמנת את השופטים: "שופטים שפוסקים על פי ראייתם התמיד שמאלנית, מפני פקידים ערלי לב, מפני אלו הטוענים לסכנה לדמוקרטיה, כשהסכנה היא בהם בדרך כלל. "
  אמילי עמרוסי מזהירה מפני השמאל הקיצוני, "העם בעיניהם הוא סכנה לדמוקרטיה."

  הגב

תגובה
שם
דוא"ל

4 × 3 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים