לא היה כדבר הזה!

שלומי בן-מאיר

גיל תמרי שואל האם חברי קונגרס שחורים שהיו מוחים סטייל חנין זועבי היו מסולקים מהאולם, ועונה לעצמו- 'כמובן שלא'. האמת היא שדווקא כן.

 

חברי הרשימה המשותפת מקבלים את פניו של מייק פנס. צילום: פלאש90

 

בחדשות עשר, דיבר ביום שני הפרשן גיל תמרי על הסיקור המועט בארה"ב לו זכה ביקור סגן הנשיא מייק פנס. אולם סוגיה אחת, לדברי תמרי, דווקא זכתה לתשומת לב מיוחדת: הוצאתם מהאולם של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, שנופפו בשלטים הקוראים "ירושלים היא בירת פלסטין" בעת שפנס עלה לנאום. המסולקים, יש לדעת, הפרו את תקנון הכנסת האוסר על הצגת "חפץ כלשהו" במליאה, או על עשיית "שימוש בחפץ או בכיתוב לצורך הבעת עמדה".

וכך טען גיל תמרי:

ערוצי Fox  ו- CNN התמקדו יותר במחאת חברי הכנסת הערבים והסילוק שלהם מהאולם מאשר בדברים של פנס. היו גם עיתונאים כאן שתהו האם שוטרי הקפיטול היו מסלקים כך חברי קונגרס שחורים שהיו מוחים בזמן נאום? והתשובה היא, כאן בארצות הברית, כמובן שלא.

תמרי בהחלט מעלה שאלה היפותטית מעניינת. אלא שהשאלה אינה היפותטית כלל, והתשובה הנכונה עליה היא- כמובן שכן.

בפברואר 2012 הלך לו ברחוב טרייוון מרטין, צעיר שחור מפלורידה, לאחר ביקור אצל ארוסתו של אביו. הוא חבש קפוצ'ון לראשו, מה שנראה חשוד בעיני מתנדב מהמשמר השכונתי שעבר בסביבה. לאחר עימות בין השניים, שלף המתנדב אקדח וירה במרטין למוות (במשפטו הוא זוכה מרצח בדרגה שנייה).

חודש לאחר המקרה, חבר הקונגרס השחור בובי ראש מחה כנגד מה שכינה "הפרופיילינג הגזעני" בו נוקטים אנשי אכיפת החוק בארה"ב. במהלך נאומו במליאה, כשהוא מזכיר את מקרה טרייוון מרטין, הסיר ראש את הז'קט שלבש וחבש קפוצ'ון כאקט מחאה. מיד החלו להישמע דפיקות הפטיש והאזהרות של יושב ראש המליאה, ולאחר כמה שניות של התעלמות מצדו של ראש, פנתה אליו סדרנית והוציאה אותו מן האולם.

לאחר סילוקו של ראש, הבהיר היושב-ראש לנוכחים באולם:

אני נאלץ להזכיר לחברים כי סעיף 5 של כלל 17 אוסר ללבוש כובעים באולם בזמן שהבית מתכנס

הנה כי כן, כפי שחברי הרשימה המשותפת הוצאו מהאולם עקב הפרת התקנון, גם בבית הנבחרים האמריקאי הוצא מהאולם חבר שחור מסיבה דומה. העובדה כי מחה מדם ליבו על רצח של צעיר חף מפשע, לא סייעה לו. לידיעתו של גיל תמרי.

גיל תמרי מסר לנו בתגובה:

תודה על הדברים. לא הייתי מודע למקרה. אבדוק

הוסף תגובה

תגובה אחת

  1. דן

    ההשוואה בין השחורים לבין ערביי ישראל היא לא פחות משערורייתית!
    שחור אמריקאי רואה את עצמו כ100% אמריקאי שווה זכויות חובות; משלם מיסים, מגן על המדינה, תולה דגל, שר הימנון. בקיצור פטריוט. לעולם לא יראה עצמו חלק מאוייבי המדינה הקוראים להשמידה.
    בדיוק ההיפך מערביי ישראל בכנסת

    הגב

תגובה
שם
דוא"ל

twelve − four =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים