שקר אינו דעה

ישי גולדפלם

ספי רכלבסקי פרסם דבר שקר, שחור על גבי לבן, בטור שפרסם השבוע ב'הארץ'. 'פרספקטיבה' התלוננה בפני עורך העיתון.

ספי רכלבסקי פרסם השבוע ב'הארץ' טור ארסי כהרגלו, המעיד שוב על שנאתו התהומית לכל הקשור לדת ודתיים ("העשבייה של נתניהו", 'הארץ', 27.12.11). שנאתו זו לא נוגדת את החוק, אולם פרסום שקרים על אנשים אחרים דווקא כן.

תוך כדי מתקפה על הרב דב ליאור מקרית ארבע כתב רכלבסקי:

הרב ליאור פסק, שדין חייל שמפנה מאחז הוא כדין נאצי – וכך יש לפעול כלפיו.

זוהי האשמה חמורה ביותר, אך האם היא נכונה?

בדיקת 'פרספקטיבה' מעלה כי הרב ליאור מעולם לא פסק את מה שרכלבסקי טוען שהוא פסק. מה שכן מצאנו הוא כנראה את המקור לשקר של רכלבסקי.

בסוף 2008 הרסו כוחות הביטחון את "חוות פדרמן", מאחז לא חוקי הסמוך לקרית ארבע. שעות ספורות לאחר מכן ערכו תושביו טקס הנחת אבן פינה לבנייתו מחדש של המאחז. דב ליאור אשר היה נוכח בטקס אמר:

האירועים בחווה מזכירים לי את האירועים האישיים שעברתי בפולין – כשבאו להוציא את משפחתי ואותי מביתי. גם אז זה היה ללא הכנה, גם אז זרקו אותנו מביתנו מבלי לקחת בגדים, וגם אז ביצעו את אותה פעולה בלתי אנושית וחסרת לב ומצפון וזרקו ילדים, נשים וטף מהבית, ללא כל סיבה ומבלי חמלה ואנושיות לתת להם אפילו להתכונן.

הציטוט הנ"ל פורסם באתר "וואלה!". לציטוט באתר nrgנוספו פרטים:

מה שנעשה למשפחת פדרמן הזכיר לי את מה שעשו לי הגרמנים בעת כיבוש פולין כשהייתי ילד קטן. העירו אותי באמצע הלילה וגירשו אותי ללא מתן אפשרות למשפחתי לארוז.

באתר נענע10 הדברים כבר הפכו ל:

הנאצים העירו אותי באמצע הלילה וגירשו אותי ללא מתן אפשרות למשפחתי לארוז.

ומכאן קצרה הדרך לכותרת בנענע10:

הרב דב ליאור: פינוי חוות פדרמן הזכיר לי את מעשי הנאצים בשואה

כך התגלגל "אירועים אישיים שעברתי בפולין" ל"מעשי הנאצים בשואה". מכאן הדרך כנראה לא ארוכה לקביעת רכלבסקי כי הרב ליאור פסק שדין חיילים שמפנים מאחז הוא כדין נאצים.

נציין גם כי 'פרספקטיבה' שוחחה עם ראש לשכתו של הרב ליאור אשר אישר באופן רשמי כי הרב מעולם לא אמר או פסק את מה שמייחס לו רכלבסקי.

באופן כללי, טורו של רכלבסקי מלא בגיבובים המעידים על חוסר הבנה בסיסית במושאי טורו ואף גובלים בחלקם בהסתה. עם זאת, כפי שכתבנו לא פעם, על פי חוקי מדינת ישראל כל אדם רשאי להחזיק בכל דעה שיחפוץ וגם לבטא אותה בפומבי. הקו האדום נמתח בין הבעת דעה לפרסום דברי שקר.

גם אם הדברים נכתבו במסגרת טור דעה הם עדיין פסולים, מכיוון ששקר אינו דעה. 'הארץ', האכסניה של רכלבסקי, נושא באחריות לכל אי-אמת המפורסמת בין עמודיו, על כן חובתו לפרסם התנצלות. רענון כללי האתיקה העיתונאית בקרב כותביו גם לא יזיק.

הוסף תגובה

תגובה
שם
דוא"ל

2 × 1 =

חזרה למאמרים
הרשמה לניוזלטר
הכניסו את פרטיכם וקבלו עדכונים שוטפים לדוא"ל
אני מסכים לתנאי השימוש
הירשם
פרספקטיבה בפייסבוק
פרספקטיבה בתקשורת
עמותת האם
שותפים