'הארץ': דרישה מאזרחי ישראל הערבים לא לתמוך בטרור היא "אקט פשיסטי"

מבחינת העיתון, התעקשות המדינה על חוק יסוד האוסר תמיכה בטרור, היא "שלילת ייצוג הולם" מכל ערביי ישראל

ביקור חברי כנסת ערבים אצל מחבלים. צילומסך: אתר PMW

ביום שישי האחרון התייחס פרשן 'הארץ' יוסי ורטר להצעת החוק של ח"כ אופיר כץ בעניין תיקון סעיף 7 א' בחוק יסוד הכנסת באלה המילים:

השבוע צץ אופיר כץ, שהציע להקל על פסילתם של ח"כים ערבים מהתמודדות בבחירות, ובמקביל לסלול את דרכם של תומכי טרור יהודים לכנסת. לכץ לא מזיז שמדובר באקט פשיסטי… עדיין מוקדם להעריך את סיכוייה של הצעת החוק הזו, שאם תאושר תשלול מכ-20 אחוז מאזרחי המדינה את זכותם לייצוג הולם בפרלמנט

האמנם ההצעה המדוברת היא "אקט פשיסטי" שמטרתו "לשלול מכ–20 אחוז מאזרחי המדינה את זכותם לייצוג הולם בפרלמנט"?

המסקנה הנובעת מההגדרות האלה לגבי עמדת 'הארץ' כלפי טרור רצחני נגד אזרחים עגומה עד מאד. כדי להבין אותה, תחילה הסבר קצר במה מדובר:

סעיף 7 א' בחוק יסוד: הכנסת, קובע שייפסל מריצה לכנסת כל מי שבמעשיו או התבטאויותיו יש משום

שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות; תמיכה במאבק מזוין, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל

היות ושלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לא נובעת רק מאינספור מעשים והתבטאויות של רוב חברי הכנסת הערבים, אלא גם כתובה שחור על גבי לבן במצעי 3 מפלגות ערביות, והיות ותמיכת הח"כים הערבים במאבק מזוין נגד ישראל היתה אף היא לחזון נפרץ, מעשה יום ביומו, נוצר מצב שאם ייאכף חוק יסוד: הכנסת, תיאלץ ועדת הבחירות לפסול כמעט את כל הח"כים הערבים, אם לא את כולם.

אבל פעם אחר פעם מכשיר בגצ את ריצתם של הח"כים הערבים שוללי המדינה היהודית הדמוקרטית ותומכי הטרור, בעיקר בטענה שמדובר בהפרות בודדות של סעיף 7 א'. כלומר שהח"כים והרשימות רק מפרים מעת לעת את התנאים לריצה לכנסת ולא באופן קבוע.

הצעת החוק של ח"כ כץ, באה לסתום פרצה זו ולבטל את הפרשנות המקלה שמעניקים לחוק שופטי בגצ, בין אם בשבתם כיושבי ראש ועדת הבחירות ובין אם ביושבם כשופטי בגצ המגבים את החלטות הועדה בעתירות המוגשות להם. על פי ההצעה, ייפסל גם מי שבהתבטאויות בודדות הפר את סעיף 7 א'.

כלומר, מהות ההצעה היא שהמדינה תחוקק בחוק יסוד אפס סובלנות לתמיכה בטרור ולא תאפשר עוד הכשרת ח"כים ורשימות, בטענה שלא מדובר בעמדה קבועה. (למרות שכפי שראינו למעלה, אין קבועה ממנה והיא אף כתובה במצעי המפלגות)

ועל כך שתי שאלות:

  1. מה פשיסטי בזה?
  2. מדוע זה שולל מ 20% מאזרחי המדינה ייצוג הולם בפרלמנט?

התשובה ברורה: מבחינת ורטר ו'הארץ', כל ערביי ישראל חייבים להיות תומכי טרור. יתרה מזו – דרישה מהם להימנע מתמיכה בטרור היא, לא פחות ולא יותר, פשיסטית.

מבחינת 'הארץ', אין אפשרות לייצוג ערבי שמקבל את עובדת היות ישראל יהודית ודמוקרטית, ונמנע מתמיכה בטרור. מה זה אומר מבחינת עמדת 'הארץ' לגבי ניהול הסכסוך ופתרונו, כל אחד מבין לבד

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות