זה שעולה וזה שיורד

לפי ynet חלה עליה במספר העולים החדשים מצרפת, ולפי 'הארץ' חלה ירידה במספר העולים מצרפת. מבולבלים? נעשה לכם סדר

עולים מצרפת, 2014 (פלאש 90)

 

מי שיצא לו לעלעל היום גם באתר 'הארץ' וגם באתר ynet, עלול היה להתבלבל משתי כותרות שהתייחסו לאותו הנושא, אך סיפקו נתונים הפוכים לחלוטין אחת מהשניה.

כך דווח ב-ynet:

france ynet

 

 

ואילו כך דווח ב'הארץ' באנגלית:

france haaretz

תרגום:

חלה ירידה בעליה מצרפת, למרות הציפיות

איך קורה ששני כלי תקשורת שניזונו מן הסתם מאותו המקור, ופרסמו כתבות דומות כמעט באותו היום, הגיעו למסקנות הפוכות אחד מהשני?

מכיוון ששתי הכתבות התבססו על מפגש של שר הקליטה, זאב אלקין, עם ראשי ארגונים יהודיים מצרפת, 'פרספקטיבה' פנתה למשרד הקליטה על מנת לקבל את הנתונים.

מסתבר ששני העיתונאים לא טעו.

הכתבת של 'הארץ' ספרה רק את מספר העולים בין ינואר למאי ב-2014 ו-2015. כשמשווים בין שתי התקופות הללו אכן חלה ירידה של 19%. ואילו הכתב של ynet התבסס על רשימת העולים שעלו או יעלו עד סוף אוגוסט 2015, לעומת התקופה המקבילה ב-2014. כשמשווים בין שתי התקופות הללו, חלה דווקא עליה של 25% במספר העולים. מספר העולים עד אוגוסט התקבל מרשימת העולים של הסוכנות היהודית שהוגשה אתמול לשר אלקין, הכוללת את כלל העולים שסיימו את התהליך ושכבר עלו, או שיש להם כרטיסי טיסה ביד.

אז מי משני העיתונים דייק יותר? מצד אחד, כתבת 'הארץ' התבססה רק על מספר העולים שכבר עלו בפועל. מצד שני, כתב ynet התבסס על מספרים רשמיים של הסוכנות היהודית ומשרד הקליטה הכוללים עולים שטרם עלו, אך הם בדרכם.

האם זהו המקום בו אג'נדה של עיתונאי או כלי התקשורת משפיע על ההחלטה כיצד למסגר את המציאות עבור צרכני החדשות? במקרה הזה לפחות, המציאות אליה נחשפו קוראי ynet הפוכה לחלוטין מהמציאות אליה נחשפו קוראי 'הארץ'.

 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות