סיפור במיחזור

(22.7.10)
עיתון "הארץ" גילה חובבנות לתפארת כאשר פרסם סקופ בעמוד הראשון של העיתון, רק כדי להיווכח שאותו "סקופ" פורסם כבר לפני שנתיים…באותו עיתון. הדרך של העיתון לצאת מזה, מביכה לא פחות.

האובססיה של "הארץ" בכל הקשור למתנחלים גורמת לו לעיתים לאבד את הראש ולבצע טעויות מביכות המעידות (שוב) כי לא תמיד אינפורמציה חדשותית עומדת בראש מעייניו.

תחת הכותרת "חיילים שומרים על כרם של ראש המחתרת היהודית לשעבר", בעמוד הראשון של העיתון מה-21.7.10, מדווח אנשיל פפר על כך שחיילי מילואים נאלצים לשמור על כרם באזור חברון השייכת למנחם לבני, מראשי המחתרת היהודית אשר הורשע וישב בכלא מספר שנים בשנות השמונים. על פי פפר החיילים מלינים על כך שאין זה תפקידם וכי על לבני לשכור שירותי אבטחה פרטיים בכדי לשמור על רכושו.

על החשיבות החדשותית שעורכי "הארץ" מייחסים לידיעה זו ניתן ללמוד ממיקומה בראש העמוד הראשון, צמוד לכותרת הראשית מצד שמאל:

אך נבירה קלה בארכיון העיתון מגלה שידיעה זו היא למעשה מיחזור של ידיעה זהה לחלוטין מלפני שנתיים בדיוק, אותה פרסם עמוס הראל תחת הכותרת "המשימה הצה"לית: אבטחת ראש המחתרת היהודית לשעבר" (21.7.08). בידיעה של הראל מדובר ב"אנשי מילואים מיחידת שריון", ובזו של פפר ב-"ד', קצין הנדסה במילואים". בשני המקרים החיילים המתלוננים טוענים שעל לבני לשכור חברת שמירה פרטית.

בשורה התחתונה – זהו אותו סיפור.

מספר שעות לאחר פרסום הדיווח של פפר, עלו כנראה עורכי "הארץ" על הטעות המביכה והחובבנית שלהם, בין אם הם שמו לב לזה בעצמם ובין אם מישהו מבחוץ העיר להם על כך, ושינו מיד את כותרת הידיעה בגרסה האינטרנטית של העיתון. מעתה נכתב כך בכותרת:

למרות הפרסום, החיילים עדיין שומרים על כרם ראש המחתרת היהודית לשעבר

ובכותרת המשנה:

ביולי 2008 פורסם ב"הארץ" כי חיילי מילואים שומרים על השדה של מנחם לבני, הנאשם מספר אחת בארגון הטרור היהודי. שנתיים אחרי החיילים עדיין שם.

זהו הניסיון האלגנטי של "הארץ" להתעלם ולהעלים את החובבנות שבפרסום ידיעה ממוחזרת מלפני שנתיים. קורא תמים אשר נתקל בדיווח האינטרנטי עוד עלול היה לחשוב כי "הארץ" מבצע מעקב אחרי הדיווח הקודם. לרוע מזלו של העיתון, את הגרסה המודפסת אי אפשר לשנות לאחר פרסומו, וכך יש לנו עדות לכותרת המקורית ולמיקום הדיווח בעמוד הראשון, כפי שניתן לראות לעיל.

אם אכן, כפי ש"הארץ" ניסה לעבוד על קוראיו, מדובר במעקב של העיתון וש"למרות הפרסום" מלפני שנתיים, החיילים עדיין שומרים על הכרם של לבני, מדוע זו אינה הכותרת בגרסה המודפסת?

ובכן, מה עומד מאחורי הסיפור הזה? על פי שיחה עם כתב "הארץ", אותו "ד', סגן במילואים", פנה כנראה לאבירמה גולן, וזו, בהיותה פובליציסטית ולא כתבת, כתבה על כך טור לחלק ב' של העיתון. עורכי העיתון, אשר נפל עליהם יופי של סיפור לטובת ניגוח המתנחלים, החליטו להטיל על אנשיל פפר את משימת הפיכת ה"סקופ" של גולן לידיעה חדשותית. לו היו עושים קצת שיעורי בית ולא מסתנוורים מההזדמנות לכתוב משהו שלילי על מתנחלים, היו חוסכים מעצמם את המבוכה.

כיצד מבקשים מאיתנו עורכי "הארץ" לקחת אותם ואת דיווחיהם ברצינות, אם אפילו הם בעצמם לא מתייחסים למקצוע שלהם ברצינות?

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות