חנין מג'אדלה: "לא נהפכתי לפליטה". למה בעצם?

מג'אדלה קובעת ב'הארץ' ש"ישראל יצרה את בעיית הפליטים". הסיבה לכך שמג'אדלה עצמה אינה פליטה, היא ההוכחה שלא ישראל יצרה את הבעיה

באקה אל גרביה, ישוב משפחת מג'אדלה. יש סיבה שהישוב עומד על תלו בשלווה עד היום. כדאי שנהיה מודעים לה (צילום:ויקיפדיה)

ביום חמישי האחרון פרסמה חנין מג'אדלה ב'הארץ מאמר סנגוריה על סוכנות אונר"א.

קביעה סותרת שהעלתה במאמרה ראויה להתייחסות, כיוון שהיא מקפלת בתוכה, כנראה שלא במודע, אמת גדולה על נסיבות התהוות הנכבה בתש"ח.

מצד אחד קובעת מג'אדלה ש:

ישראל יצרה את בעיית הפליטים,

וכן ש:

היהודים בישראל עשו הכל כדי לגרש פלסטינים ולמנוע את חזרתם לבתיהם

מצד שני, באותו מאמר עצמו היא מודה ומתוודה:

לא נהפכתי לפליטה פלסטינית בתוך ארצי וגם לא במחנות הפליטים במדינות השכנות

ונשאלת השאלה:

אם היהודים (כלשונה) "עשו הכל" כדי לגרש את הפליטים וכך ליצור את הבעיה, למה נחסך ממג'אדלה עצמה גורל הפליטות, ותחת זאת היא אזרחית ישראלית תושבת תל אביב?

התשובה לכך היא האמת הגדולה של הולדת בעיית הפליטים, המוכחשת ומוחבאת ע"י הערבים, כיוון שהיא מטילה את האחריות על היווצרות הבעיה על הערבים והנהגתם ולא על ישראל.

מקורה של משפחת מג'אדלה בישוב באקה אל גרביה (או ע'רבייה), שבמשולש, שהועבר מירדן לישראל במסגרת הסכמי שביתת הנשק בתום מלחמת העצמאות, וכולל גם את הישובים קלאנסוואה, טייבה, כפר קאסם, טירה ועוד.

והנה העניין: הסיבה שכל הכפרים האלה עומדים על תלם עד היום, וברבות השנים הפכו לערים משגשגות, היא שבתש"ח, תושביהם לא נלחמו בשכניהם היהודים ובכוחות צה"ל, או נלחמו ובשלב מסוים נכנעו.

בספר 'לידתה של בעיית הפליטים', מסביר ההיסטוריון בני מוריס איך קרה שחנין מג'אדלה "לא נהפכה לפליטה בתוך ארצה וגם לא במחנות הפליטים במדינות השכנות", ותחת זאת, כאמור, היא חיה בתל אביב כאזרחית ישראלית המגדירה עצמה "יוצרת תוכן" ומחזיקה בטור ב'הארץ', בו היא נוהגת לשכתב בחופשיות את ההיסטוריה בעידוד עורכיה.

בעמוד 330 מתואר הרצון שהביעו תושבי באקה אל גרביה "לחיות תחת שלטונו של שרתוק" (הכוונה למשה שרת, אז מראשי הישוב, ח"ע).

לכן התחייבה ישראל בפני ארה"ב שלא יאונה להם כל רע אם לא יצטרפו למלחמה בישראל ולא יתקפו את כוחות צה"ל או את שכניהם היהודים.

לא רק שהם לא תקפו את שכניהם היהודים, בעמ' 332 אף מתואר איך נכבדי באקה אל גרביה אף סילקו מיוזמתם משטח הכפר פליטים פלסטינים אחרים, משום ש"גנבו מהשכנים היהודים וסיכלו התגבשותם של יחסים טובים בין התושבים המקומיים לבין השלטונות הישראליים".

כי זה מה שמעדיפים הערבים שנשכח לגבי היווצרות בעיית הפליטים:

ישובים וכפרים ערביים שלא הצטרפו למלחמה או נכנעו במסודר במהלכה, נותרו על תלם ותושביהם חיים בהם עד היום ברווחה כאזרחים ישראלים.

הפליטים הם תושבי הישובים והכפרים שהנהגתם העדיפה להילחם בישראל, ושילמו על כך את המחיר.

אותו המחיר שמשלמים כעת פליטי רצועת עזה, מאותה הסיבה.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות

הצהרת נגישות

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from "de Finibus Bonorum et Malorum" by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות